19min.bg

Кристо разправя за плаващите си кейове в NYT

01/03

   Българският художник Кристо споделя за влиянието на изкуството в интервю за Ню Йорк Таймс. Той разказва за последния си проект Плаващите кейове.



  Кристо, известен с мащабните си проекти като Портите в Сентръл парк, не беше съвсем сигурен как да започне лекцията си в Манхатън, пише изданието.



 "Мисля за това, как ли би започнала Жан-Клод", каза той, визирайки своята съпруга и артистичен партньор, която почина през 2009 г. "Тя ми липсва през цялото време, защото английският ми е много лошо, а френският ми е много беден. Тя винаги говори вместо мен. "



В началото му беше трудно, но след това хвана ритъма, като успя да обхване всичките си творби с Жан-Клод през последните 50 години, сред които са опаковането на една от статуите във Вила Боргезе в Рим, средновековна кула в Сполето, паметниците на Виктор Емануил II и Леонардо Да Винчи в Милано и една от най-мащабните акции в Рим през 1974 г., когато за 40 дни преобразяват стената на римския император Аврелиан.



  Преди да получи разрешение за реализацията на Плаващите кейове, Кристо предложил реализацията на сходни проекти в Япония и Аржентина. В Италия обаче властите веднага откликват и той се спира на алпийското езеро Лаго д’ Изео.



 Проектът ще може да се види през юни 2016 г. във водите на езерото в италианската област Ломбардия. Идеята на твореца е да се създаде пешеходна пътека, която да свързва малкия частен остров Сан Паоло, който се намира в средата на езерото, с бреговете на двете китни градчета – Салцано и Пескиера Маралио.



70-хиляди квадратни метра блестящ жълт плат ще се носи по водите на Лаго д’ Изео, а разходката по него ще е основната провокация към всички любители на изкуството на Явашев. 200 000 плаващи кубчета полиетилен ще поддържат конструкцията, което ще позволи на „плаващите кейове” да се издигнат над повърхността на водата и да се люлеят заедно с вълните. Те ще бъдат захванати за дъното със стоманени котви, а пробите за цялостната инженерна конструкция бяха направени с участието на български водолази в началото на тази година край Созопол. Друга гледна точка ще предлагат възвишенията на заобикалящите езерото Алпи – гледка от птичи поглед към „слънчевата пътека”, разкриваща незабелязани ъгли и променящи перспективи. Разходката по нея ще продължи и на сушата – по бреговете на градчетата Салцано и Пескиера Маралио.



В края на лекцията един студент пита Кристо как оценява въздействието на работата си.


 "Аз нямам време да мисля за това", отговаря творецът.  По-късно пояснява "изкуството е преди всичко за удоволствие. Визуалното удоволствие е много важно, много ободряващо."