19min.bg

Локумът успокоява и е ОК за здраво гърло, нo само 1 парче на ден: какво да правим с времето в карантина

Покрай козунаците тези дни, се присещаме за любим десерт от времената на нашите баби и по-скоро - прабаби - локума. На него сме посветили днешния следпразничен лайфхак. Изумително е колко неща не знаем за нещо, което е било част от детството ни и за което имаме чувството, че всичко ни е ясно. Човек наистина се учи, докато е жив.


Думата "рахат", която съпътства името на локума, означава, че той придава спокойствие и доволство. И наистина, оригиналният има това свойство заради продуктите, от които се прави. Успокояващият ефект обаче далеч не е единствения плюс на локума. Заради съдържанието на мед в него, той е с добро влияние върху гърлото, подкрепящ имунитета срещу респираторни заболявания, пречистващ и полезен, ако не броим изобилието на въглехидрати.


Освен "рахат", названието означава и "къс", "парче". Смята се, че локумът не е толкова стар, колкото си представяме. На около 200 г. е и според специалистите в съвременния си вид поне идва от Крим.


Основните му варианти са 30, като за класика се смятат "нашият", но познат в цялата бивша Османска империя с рози, и с шамфъстък, който обаче задължително трябва да идва от Газиантеп, както се разбира в оригиналната истанбулска сладкарница, където се прави 2 века, след пренасянето от Крим. Кардамон, карамфил и нишесте са добавките, които се използват.


А относно пудрата захар се води спор. Защо? Реално локумът с мед, без захар, е много по-добър и като вкус, и като полезни качества. Даже се разработват модели за диабетици. Които се явяват единствено и само полезни за "рахат" и за гърло и имунитет.


Сега и лайфхаковете ни:


Не дръжте локума повече от 1 г. след датата на производство, каквото и да пише