19min.bg

Мъртвите дървета отделят 10,9 гигатона въглерод годишно - повече от всички емисии на изкопаеми горива

Разлагащите се дървета отделят около 10,9 гигатона въглерод всяка година в световен мащаб според ново проучване на международен екип от учени.



Това е приблизително еквивалентно на 115 % от емисиите на изкопаеми горива. Изследването е публикувано в Nature, предаде nauka.offnews.bg.



Съавторът на изследването професор Дейвид Линденмайер (David Lindenmayer) от Австралийския национален университет (ANU) отбелязва, че за първи път изследователите успяват да определят количествено приноса на мъртвата дървесина за световния въглероден цикъл.



    „Досега малко се знаеше за ролята на мъртвите дървета“, коментира професор Линденмайер.



    „Знаем, че живите дървета играят жизненоважна роля в усвояването на въглеродния диоксид от атмосферата. Но досега не знаехме какво се случва, когато тези дървета загинат. Оказва се, че имат огромно въздействие".



Професор Линденмайер обяснява, че разлагането се дължи на естествени процеси, включително температура и насекоми.



    „Разграждането на дървесината и рециклирането на тези хранителни вещества е изключително важен процес в горите“, подчертава ученият.



Изследването показва, че разлагането не може да се случи без гризящите дървесината насекоми като сечковците (Cerambycidae).



    „Знаехме, че насекоми като термити и сдруги бръмбари като сечковците могат да ускорят разлагането на мъртва дървесина“, отбелязва съавторът на изследването д-р Мариса Стоун (Marisa Stone) от Университета „Грифит“.



    „Но досега не знаехме колко допринасят за освобождаването на въглерод от мъртва дървесина в световен мащаб.



    „Насекомите допринасят 29% от отделяния въглерод от мъртвата дървесина всяка година. Тяхната роля обаче е