19min.bg

Мъж улови отровен морски охлюв "син дракон" по крайбрежието на Тексас

По време на ваканция на плажа да се натъкнеш на отровен морски охлюв е малко вероятно, предаде CNN.


 


Точно това се случи обаче на жителя на Сан Антонио Ерик Янта по време на пътуването си до остров Мустанг - 18-километрова ивица земя в Мексиканския залив близо до Корпус Кристи, Тексас.


 


 


Докато се разхождали по плажа, Янта и съпругата му Анна забелязали малко синьо-бяло същество, което било не повече от един сантиметър и се придържало към една скала. Мъж я вдига, за да я разгледа отблизо, и я засне, преди да я пусне внимателно обратно във водата.




Тогава Янта не знаеше, че са се сблъскали с отровния Glaucus atlanticus, известен още като "син дракон".




"Виждали сме много медузи като португалския военен човек, но никога такова животно", казва Янта.


 


Според Националната океанска служба португалският военен човек е сифонофор - вид, близък до медузите.
Веднага след като заснел видеото, Янта се включил в Reddit, за да могат потребителите да му помогнат да идентифицира животното.


 


 


Адаптират се, за да избягват хищници

Обикновено синият дракон живее на повърхността на открития океан, казва Дейвид Хикс, професор и директор на Училището по науки за Земята, околната среда и морето в Университета на Тексас в долината Рио Гранде в Единбург.
Охлювите имат яркосин под и по-мек сребрист цвят на гърба, казва той. Сините дракони плуват по гръб, за да може синьото на долната им страна да се слее с водата, а сивото - с морската повърхност, казва Хикс.


 



Това се нарича контразасенчване - еволюционна черта, която помага на животните да избягват хищници, казва той.
Морските охлюви могат да бъдат открити на почти всеки плаж в тропическите и субтропическите ширини, но малкият им размер означава, че повечето плажуващи не ги виждат, казва той.


 



"Освен това те са с меко тяло, така че често се разпадат, докато преминат през зоната на прибоя и се отложат на брега", казва Хикс.