19min.bg

Не хората, а бактериите стават резистентни на антибиотиците

"Не бива да смятаме, че използвайки антибиотици, си помагаме при вирусни инфекции" , каза пред БНР д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина. Той обясни, че това е една от големите грешки, за която непрекъснато се налага лекарите да обясняват на пациентите. По думите му проблемът не е продължителната употреба на антибиотици, а в правилната им употреба.


"Хората не стават резистентни към антибиотиците, а бактериите стават резистентни и престават да са поддават на антибиотично лечение. Заплахата е в това, че може да се стигне до ситуация, когато съвсем леки инфекции, които сега смятаме за лесно овладяеми с антибиотично лечение, няма да подлежат на лечение. Тогава ще станат животозастрашаващи", обясни д-р Цеков в предаването "Преди всички".


Той обясни, че пробиотиците не могат да заместят антибиотиците, защото антибиотикът има за цел да убие патогенния микроорганизъм, за да помогне за оздравяването: "Ако престане антибиотикът да действа, то няма кой да убие този микроорганизъм и ние тогава сме в голям риск". 


Д-р Цеков посочи, че противогрипните ваксини помагат да се избегнат тежките вируси.