19min.bg

Неандерталецът и хомо сапиенс с еднакъв мозък при раждането

Мозъкът на неандерталеца и този на съвременния човек в момента на раждането са сходни. Едва през първата година на развитието те започват да се различават, сочи изследване, проведено в Германия.


Мозъците на днешните бебета и на неандерталците са с приблизително еднакъв размер и изглеждат идентични, според проучването, публикувано в американското издание Current Biology. След раждането и най-вече през първата година от живота, мозъкът на неандерталеца, изчезнал преди около 28 000 години по неясни причини, и този на хомо сапиенс започва да се различават. Това откритие се базира на сравнения на черепните кутии на съвременни хора и фосилни останки на неандерталци в различни етапи на развитие. Разликите са установени най-вече в разклоненията и полукълбата, обяснява Филип Гуенц от немския институт Макс Планк. Главният автор на изследването подчертава също, че за когнитивните способности играе роля най-вече именно вътрешната организация на мозъка.


Неотдавна в Южен Китай бяха открити човешки останки на сто хиляди години. Според изследване фосилите – брадичка и долна челюст – са принадлежали на съвременен човек от неандерталски тип. Един от прочутите специалисти по неандерталци, професорът по антропология от университета Вашингтон в Сент Луис – Ерик Тринкаус, твърди че тази находка доказва нещо много интересно.


А именно, че съществува връзка между архаичните и съвременните групи хора не само в Европа и Африка, но и в Азия. Най-вероятно останките, намерени в Южен Китай, принадлежат на свързващото звено между неандерталците и съвременния човек.