19min.bg

Олигарсите: Пламен Орешарски, който може невъзможни неща

Ако преди 2 или 12 години някой беше казал, че България ще получи обратно солидна сума от дълга си от Ирак. Само един човек не смяташе тази работа за невъзможна и работи по въпроса 12 години.


Точно навреме, насред глобалната криза, 350 млн. долара се вляха в българската икономика през 2009 г. Името на фокусника е Пламен Орешарски – четвъртият елемент на тройната коалиция.


Доцент в УНСС – най-доброто в момента висше училище в България, заместник-министър на финансите при Костов и титуляр при Станишев, той съвсем заслужено преди 2 години, пак през юни, спечели приза за глобелен реформатор на световната банка.


Връчи му го лично сегашният топексперт на ГЕРБ Симеон Дянков. И много го похвали в ролята на чиновник в Световната банка, нищо че яко го хули напоследък в новото си амплоа – на деец на партията на фуражките.


Каква е работата на финансовия министър? Да прави фокуси. При желания на министерствата за петорен бюджет, той трябва да се вмести само в 1. При това да го изкара на излишък, защото такива са правилата на борда.


Разни разбирачи днес говорят за някакъв “контролиран” дефицит, което по същество е преосмисляне на борда и път към обезцняване на лева. Нещо, което с Орешарски начело на държавната хазна никого няма да се случи. Понеже е премерен, коректен и изпълнителен финансист и знае как да намери баланса между желаното и действителното. Нито за момент през последните 4 години не се взе за политик, а през цялото време тихо работеше като държавник.


Звучи проста работа, но е трудно между отчаяните нужди на болниците и на училищата например да се избере начин, по който всички да получат достатъчно.


Най-хубавото и най-лошото на работата на финансовия министър е, че неговата сметка я плащаме всички, щем – не щем.


Какво оставя след първия си 4-годишен мандат в най-трудното министерство Орешарски:


Финансова стабилност и печеливша банкова система – няма друга държава с такъв отличен резултат насред кризата, в съседна Румъния заплатите и пенсиите се обезцениха с 40% само тази година


Уникален за Европа нисък данък от 10%


Бюджетен излишък, който съществува дори в момента, независимо от тоталния дефицит до 18% в най-силните европейски икономики


Устойчив ръст на икономиката средно 6% годишно


Увеличение на средната заплата 86%


Увеличение на средната пенсия 108%


24 милиарда евро чужди инвестиции


560 млн. държавни инвестиции в здравеопазването


рекорден валутен резерв


достигане на държавния външен дълг до най-ниската точка от четвърт век насам


Ако имаше изпити за финансови министри, със сигурност при подобен баланс оценката на Орешарски нямаше да бъде различна от Отличен 6.