19min.bg

Преди да дойдете линейка - книга, която може да спаси живот

01/03

 „Преди да дойде линейката. Как да окажем първа помощ в най-често срещаните спешни случаи с бебета и деца“ на педиатъра д-р Стоян Бахчеванов вече е на пазара с щампата на издателство „Милениум“.   Няма родител, който да не се съгласи, че книга, която може да му даде знания и кураж, да помогне на детето си в спешен случай или дори да спаси живота му, е безценна.



Изданието е организирано така, че родителят, дори когато е разстроен, объркан и уплашен, да може да борави бързо и лесно с него. Случаите са подредени по азбучен ред, указанията са кратки и ясни, над 200 илюстрации онагледяват всяко действие. Те са специално създадени от художника Крум Коцев, който е автор и на корицата.



От книгата ще научите какво трябва да имате във вашата домашна аптечка и как да направите шина и поддържаща превръзка. За всеки един от описаните случаи е казано какви са симптомите, кога да потърсите професионална помощ, какво трябва да знаете и какво да наблюдавате. Подчертано е и какво не трябва да правите. Например при гърч: „Не дръжте детето си, не се опитвайте да отваряте устата му или да хващате езика му.“



     „Като баща и педиатър отлично знам колко притеснен се чувства родителят, когато детето му е пострадало и има нужда от спешна помощ. А често първите действия на бащата или на майката могат да се окажат животоспасяващи, - казва в предговора си авторът. - Тази книга има за цел да ви научи именно на онези стъпки, които трябва да предприемете, докато чакате линейката. Когато се окажете в критична ситуация, книгата ще ви напътства стъпка по стъпка как да окажете първа помощ на пострадалото дете и да извършите действия, за които дори не сте предполагали, че можете да сторите. Надявам се „Преди да дойде линейката“ никога да не ви потрябва, но също така знам, че с бебетата и децата често се случват всякакви инциденти, затова препоръчвам да съхранявате книгата на лесно и достъпно място и да поддържате у дома си пълен комплект от материали за първа помощ. Помнете, че в никакъв случай не бива да губите самообладание, защото в такива мигове вие сте човекът, който може най-много да помогне на пострадалото дете – и във физически, и в емоционален план.“