Приватизацията на Софарма с $ 24 млн. вземат $ 36 млн., плюс имоти и завод
След като ви припомнихме за ужасяващите лекарски грешки на болница Доверие, както и за приватизацията и ликвидацията на Софийски аптеки, днес ще завършим сериала Здравен октопод. Той е вдъхновен от приключенията на новоизлюпения банкер – олигарха Огнян Донев. Епизод 3 е посветен на приватизацията на Софарма преди 15 години.
Категорично корпоративните интереси на фармацевтичната компания не включват по-добро здравеопазване за българските граждани, по-добър достъп, ефективно оползотворяване на ресурсите – все неща, за които мечтае дълги години българският народ. А последният доклад на Световната банка е и потвърждение на това.
Сега нека се върнем 15 години назад. Две фирми стигат до финала на наддаването на онова, което днес наричат “фирмата на Онян Донев” – Софарма. Единият кандидат е производител №1 във фармацията Балканфарма, сега Актавис, а другият е Елфарма. Ето какво пише тогава, в далечната 2000 г., Капитал:“Елфарма е учредена специално за участие в приватизацията на Софарма. Акционери в новорегистрираното дружество са фирмата на Борислав Дионисиев Електороимпекс с 60%, а останалите 40% са собственост на Унифарм. Финансирането на приватизационната сделка ще е от Електроимпекс, а Унифарм ще използва опита си в бранша. Унифарм е малко предприятие за производство на фармацевтични продукти. Приватизирано е от РМД две години по-рано срещу 2,75 млн. долара. Годишните приходи от продажби са около 6 млн. лв., което е близо десет пъти под приходите на Софарма. Според запознати дружеството е близко до тогавашното ръководство на Общинска банка. В надзорния съвет на Унифарм е олигархът Огнян Донев, който най-вероятно е и връзката с финансовото учреждение. Хора от бранша коментираха, че Унифарм трудно ще намерят възможност да развият предприятието. Интересът към Софарма се дължи на познатата марка, липсата на задължения, както и на факта, че по сметки на дружеството има над 10 млн. долара. То има и вземания в размер на 26 млн. долара”.
Ако сметката на Капитал е вярна, значи купилият за 24 милиона долара кандидат заварва 36 милиона в зелено в предприятието. Добра сделка. При това, без да се броят имоти, заводи и складови наличности за още толкова!
Но това вероятно не е последният епизод в нашия сериал. Имайки предвид, че сегашният министър на здравеопазването Петър Москов работи за Здравния октопод, можем само да гадаем какво развитие ще има.