19min.bg

Професията на ватмана - трудна и рискова

Общо 519 души работят като ватмани в Столичния електротранспорт. На тази нелека професия са се посветили 256 мъже и 253 жени. Първите трамваи излизат от депото в 4:15 ч. сутринта, а последните мотриси се прибират час след полунощ.


Освен изморителна, работата на три смени е и много рискова. Доказателство за последното са случаите на саморазправа с водачи на трамваи.


Помним последния фрапиращ случай, при който 43-годишната ватманка  Минка Димитрова беше нападната и бита от подпийнала шофьорка на лека кола, която удари возилото си в трамвая и после обвини за инцидента ватманката.


Подобни неприятни случаи за жалост стават по всяко време на работния ден, каза за 19` шефът на Столичния електротранспорт инж. Евгений Ганчев. От януари 2008 г. досега са извършени 6 нападения над ватмани, сочи справка на общинското дружество.


Заради инцидентите всяка ватманска кабина е снабдена с ключалка, паник бутон и радиостанция, която има връзка с централния диспечерски пункт. Всеки от водачите разполага и със служебен мобилен телефон.


Ватманите имат също и застраховка - риск трудова злополука.


Агресията към ватманите може да бъде предизвикана от всичко - някой решил да слиза между две спирки и като получил отказ, решил да сплаши ватмана с пистолет. В друг случай пътник без причина преминал към саморазправа с ватмана, като нахлул в кабината и го нападнал с нож. Сред агресивните граждани освен такива в нетрезво състояние и шофьори, които искат винаги да имат предимство на пътя, нерядко има и тийнейджъри, които пък имат претенции към спирката, а понякога и към маршрута.


Затова, вместо финал, ще ви призовем - пазете ватманите! Професията им е достойна за уважение.