19min.bg

Спомен за Марко Семов

На 17-и януари се навършиха 10 години от кончината на чл.-кор. проф. Марко Семов, създател на съвременната българска народопсихология и един от най-четените български писатели през 20-и век. Дългогодишен журналист и създател на първите остро публицистични предавания в БНТ и БНР, активен общественик с категорични патриотични и социални позиции.


Някои от прозренията му, произнесени преди повече от 10 години, днес звучат още по-актуално и не можем да не се запитаме успяхме ли да се съхраним като народ, нация и държава?


„Демокрация не може да има там, където хората са гладни и бедни. Гладният човек не може да бъде демократичен – коремът не се прави на аристократ. Богатият пък не би станал богат, ако беше толкова демократичен...“


 „Едното око на Изток се оглежда, другото – на Запад. И от тази политическа разногледост първо историята ни пати. Защото, който няма гръб, най-ниско се навежда. Затова и когато силните ни подадат ръка, ние подаваме дупе.“


„Очите ни гледат повече навън, отколкото към нас самите. Защото сме хора, които лесно се самоизяждат. „Не ходете в тази страна – писа не отдавна един западен политик – Там и комарите се хапят...“ С други думи преди повече от век същото ни каза и Иречек.“


„Ако трябва да се рисува български политик, като изключим Стефан Стамболов и още един-двама най-много след него, той трябва да е с наслюнчен пръст, вдигнат високо – да усети вятъра на времето.“


Ние по-рядко гледаме към върховете си, по-често в ниското. А то ни дърпа още по към ниското. Ние не умеем да се учим от първенците си – затова най-често размахваме националните си недостатъци по-високо от националните си добродетели.“


 „Кой и кога ни излъга, че всички сме равни пред Бога, пред царя и пред съдбата си? Кой ни прокле с тази лъжа! Кой ни обеси на нея, та ето толкова години откак сме държава, тя все ни дърпа и препъва като се затичаме. Ние сме закърмени с илюзията, че сме равни и който излезе по-нагоре, гледаме да го дръпнем и изравним със себе си.“


В България всичко да си – паднал от власт да не си. Затова, задържането на властта става с всички средства – и позволени, и непозволени. Затова, противно на всякакъв човешки опит, много често от демокрацията у нас вместо да струи надежда – иде болка. И може би ще познаем, че сме станали модерна европейска държава, когато от демокрацията няма да боли!“


„Ако искаме да имаме нормален политически живот, трябва да лишим политиците от привилегии!”


Фрагменти от „Комплексите и парадоксите в българския характер“