19min.bg

Спортно състезание в помощ на Драгоманското блато



От пожар към посрещане на пролетта с амбиция и настроение. Това е предизвикателството пред  организаторите на ежегодния първи голям старт за сезона за отдадените на планинското бягане и маунтийн байк обществото. На 25 април 2020 г. на старта на „Байк и рън за Чепън“  ще застанем не само с мисъл за победа, но и с желанието да участваме в еднo хубаво дело. 9-тото издание на едно от най-обичаните състезания сред природата край Драгоман ще предизвика състезателите с добавени две нови дистанции, живописно трасе за бегачите и обърната посока на бягане. Както винаги, подготвен е отличен стартов пакет и награди. Регистрацията за събитието  вече е отворена на chepan.stenata.com, а условията за ранни записвания остават до края на февруари. 


Организаторите – магазини „Стената“,  Община Драгоман и СДП „Балкани“ се обединиха зад каузата да подпомогнат възстановяването на туристическата инфраструктура на Драгоманското блато, едно от 11-те световно значими орнитологично важни места в България, което на 22 януари претърпя унищожителен пожар. В краткосрочен план целта е да бъдат събрани 3000 лв за стартиране на най-неотложни дейности в рамките на по-голямата кампания на Сдружение за дива природа Балкани, за възстановяване щетите от пожара.  Всяка регистрация и дарение са от значение. 


„5 лв от всяка стартова такса, ще отиде за възстановяване на металния мост, отвеждащ към вишката, която децата и всички любители на птичето богатство така добре познават. Времето за говорене мина“, заявява Любомир Попйорданов, визионер, и идеолог на състезанието.  „Трябва да направим нещо за природата в България, за природата на Чепън планина и Драгоманското блато, които така гостоприемно ни посрещат, година след година“, допълни той. „Байк и рън за Чепън“ вдигат летвата,като заявяват стремеж за пълно минимизиране на пластмасовия отпечатък. Стъпки в това отношение бяха направени още през 2018 г. , когато регистрираните близо 600 участника с радост приветстваха отказа от пластмасови шишета и наливането на вода в собствени съдове. Тази година на дневен ред е работа по маркировката:   спиране на маркировъчната PVC лента и пълната й замяна с маркировъчни колчета и биоразградим спрей.  Отново в тази посока са и усилията да се предлагат повече подсилки и храни с произход от България, както и възможността за транспорт с влак.