19min.bg

Стартъп екосистемата предлага икономически решения за справяне с кризата

Становище на Коалицията на иновативната екосистема за нуждата от подкрепа на иновативните МСП в стартираща и активна фаза на развитие.

ДО:


Г-Н БОЙКО БОРИСОВ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


КОПИЕ:


Г-ЖА МАРИЯ ГАБРИЕЛ


КОМИСАР НА ЕК С РЕСОР ИНОВАЦИИ, НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, КУЛТУРА, ОБРАЗОВАНИЕ И МЛАДЕЖ


Г-Н ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ


ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Г-Н ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ


Г-Н ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ


МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


 


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,


Коалицията на иновативната екосистема, съставена от BESCO - Българската стартъп асоциация, EDIT.bg - общност за икономическо развитие чрез иновации и технологии към фондация MOVE.BG, Endeavor - най-голямата световна организация подпомагаща предприемачеството с висока добавена стойност и BVCA - Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране, обединява стотици стартиращи компании, акселератори и инвеститори за стартово бизнес развитие в България.


Съвместно, ние работим обединени от обща цел - да трансформираме икономиката на страната ни и да я превърнем в икономика, базирана на наука и развойна дейност с фокус върху индустриите с висока добавена стойност.


Във връзка със създалата се ситуация в страната, бихме искали да Ви запознаем с текущото състояние на стартиращите компании, както и на компаниите в процес на активно развитие в България. Нашите членове представляват различни индустрии и с дейността си помагат тези сфери от икономиката ни (образование, високи технологии, транспорт, туризъм, логистика, биотехнологии и други) да се иновират. Целта на настоящото писмо е да предложим механизъм, по който стартиращите и иновативни компании да бъдат подкрепени и дори спасени.


Същината на стартиращите компании е такава, че те са в етап на развитие, където извършват предимно научно-развойна дейност и реинвестират всичките си приходи в разработки и развитие. Съответно те нямат активи и спестявания и това ги прави много уязвими в ситуация на криза.


През последните 10 години се свърши много работа от страна, както на правителството, така и на бизнеса, за да има днес България една добра, жива и бързоразвиваща се стартъп, предприемаческа и иновативна екосистема. Тя обединява над 15 000 човека, които привличат инвестиции от целия свят и все по-често успява да създава компании, които предоставят продукти и услуги на световно ниво. Настоящата кризисна ситуация изправя голяма част от тези компании пред риска да фалират или да потърсят перспективи за развитието си извън България. Такъв сценарий би имал дългосрочни негативни ефекти за конкурентоспособността й икономическото развитие на страната ни. Важно е днес да предприемем действия, с които да гарантираме, че това няма да се случи.


Основната нужда на малките и средни предприятия (МСП) в момента е ясен и лесно-достъпен механизъм за получаване на ликвидни средства. В тази връзка считаме, че ускоряване на процесите и сроковете за стартиране на вече избраните изпълнители по програмите за финансиране посредством “Фонд на фондовете” е стъпка в правилната посока.