Статусното облекло се помни повече от лицето: Какво да правим с времето в карантина
Затворените заведения ни върнаха във времената на соца, когато социалният живот се състоеше в ходене и приемане на гости. Това ни вдъхнови за днешния лайфхак, посветен на статусното облекло - определението включва едновременно стилно, модно, подходящо, фирмено. Но нещата, които ще научите ще ви бъдат полезни не само за веселите моменти на неформално общуване, но и за това да преценявате как се появявате на работа.
Вярна ли е поговорката: "По дрехите посрещат, по ума изпращат", която народът ни е втълпил на всичките си чеда. Според последните международни изследвания - само наполовина. Защото се оказва, че по дрехите не само посрещат, но и изпращат. Какво сочат данните?
За милисекунди отсрещната страна не само забелязва, но и отбелязва - в смисъл, че оценява, вашето облекло. Това става даже повече подсъзнателно - при тази скорост, отколкото чисто съзнателно. Тоест, съвсем директно и натурално "по дрехите посрещат".
Обаче учените установяват и друго. Освен, че при скоростта на отбелязване вниманието е съсредоточено повече върху дрехите, отколкото на лицето на другия, и запомнянето на история, ситуация, човек ликът остава по-замъглен в съзнанието, отколкото стилът. Тоест, запомняме по-малко черти, отколкото очертания, по-малко физиономия, отколкото общата си представа - "човекът беше надежден/ненадежден, стилен/безстилен, състоятелен/несъстоятелен, адекватен/неадекватен", като основното, по което съдим е именно обличането - повече като впечатление/ послание, отколкото като конкретика. Тоест, по дрехите не само посрещат, но и изпращат.
Селдователно, не само отивайки на гости или в офиса, но дори, когато изхвърляме боклука, добре е да изглеждаме по най-добрия начин - не знаем кого ще срещнем и как това ще го накара да ни запомни.