19min.bg

Стресът и самотата удрят имунната система

Само една лоша мисъл може да окаже неблагоприятно въздействие върху човешкия организъм, убеден е неврологът Бернд Рикенброк, цитиран от Дойче Веле. Днес често страдаме от хроничен стрес, обяснява той. Страх от загуба на работното място, самота, любовна мъка – всички тези фактори се отразяват върху здравословното състояние на човек, като същевременно натоварват имунната му система. Животът на скорост и стресът представляват сериозно предизвикателство за организма и не е учудващо, че му влияят отрицателно. Когато в организма трайно се отлагат стрес-хормони, това отслабва функцията на важни хормони като серотонина и мелатонина. Серотонинът е известен още като хормон на радостта, а мелатонинът спомага за възстановяването на клетките и се грижи за добрия ни сън. Oтрицателните емоции се отразяват и върху кръвообръщението. Дори минималното напрежение кара сърцето ни да бие по-ускорено, а стресът стеснява кръвоносните съдове. Всичко това чувствително увеличава риска от атеросклероза, високо кръвно налягане и тежки сърдечно-съдови заболявания.


Освен стресът на работното място друг бич за здравето на хората ни са самотата и любовната мъка.


Самотата атакува директно имунната система и вреди точно толкова, колкото затлъстяването, липсата на спорт или пушенето на 15 цигари дневно. Изследвания показват, че организмът на самотните хора произвежда много по-малко антитела.


При любовни терзания пък намаляват чувствително хормоните на щастието, а хормоналната система излиза извън контрол.


Не на последно място ни вредят и страховете. Китайска поговорка казва, че, за да вървим към успеха, първо трябва да убием страховете си. Затова – мислете позитивно!