19min.bg

Учени от Кеймбридж: Яденето на месо е причина за опасните климатични промени

Консумацията на по-малко месо е съществена не само за изхранването на човечеството в близко бъдеще, но може да се окаже и ключово за намаляване на опасните климатични промени, пише Дейли Мейл, позовавайки се на проучване на изследователи от Кеймбридж и Абърдийн. Те твърдят, че ако производството на храни продължава да расте със същите темпове, то ще предизвика опасно завишение на емисиите парникови газове. Нарастването на населението и силно разпространените напоследък месни, или протеинови диети водят до разширяване на животновъдството. Очаква се човешкото население да достигне 9,6 млрд. души до 2034 г.


Обезлесяването, използването на торове и метановите емисии, които са следствие на животновъдството, могат да увеличат с 80% емисиите на парникови газове. "Не е задължително селскостопанските фабрики да бъдат виновни за това. Но нашият избор на храна със сигурност може да бъде решаващ", казва Божана Бажели от Кеймбридж. Наложително е да се намерят начини за изхранване на населението на земята без да се разширяват полетата със земеделски култури или пасищата", добавя той. "Намаляването на хранителните отпадъци и на консумацията на месо е от съществено значение за оцеляването на земята". Съвременните тенденции в производството на храни ще увеличат с 42% площта на обработваемата земя, а употребата на тор щке нарастне с 45% до 2050 г.


Според учените, ако всеки човек се ограничи до 170 грама червено месо и 5 яйца на седмица, това ще намали драстачно проблемите с природата.


"Ние трябва или сериозно да променим количествата на консумирирана храна, или да намерим друг начин тя да бъде произвеждана" , казва проф. Кейт Ричардс от Университета в Абърдийн.