19min.bg

Вашингтон ще си има площад Димитър Пешев

Кръстовището до българското посолство във Вашингтон ще носи името на Димитър Пешев.

Кръстовището на улиците „22nd St“ и „R St“ във Вашингтон ще се казва Dimitar Peshev Plaza

от 12 ноември т.г. Законът за именуването му влезе в сила след 30-дневната мълчалива процедура в американския Конгрес, съобщават от дипломатическата ни мисия в столицата на САЩ, предаде Bnews.

Инициатор за идеята е американецът от еврейски произход Нийл Глик, който през 1994 г. се е запознал в София с личността на Димитър Пешев и ролята му за спасяването на българските евреи през Втората Световна война.

Предложението му за именуване на кръстовището на името на българския политик Глик е внесъл на 15 януари т.г.

Изслушването в Градския съвет е било на 28 май, първото гласуване на проектозакона – на 18 юли,

а финалното – на 10 юли. На 31 юли пък кметът на федералната столица Винсент Грей е подписал решението.

Като депутат в XXV Народно събрание през 1943 г. Димитър Пешев научава, че се готви изпълнението на тайно подписана спогодба с Третия райх за депортацията на 50 хил. евреи от старите предели на България във връзка с т.нар. „Окончателно решение на еврейския въпрос“.

Дни по-късно Пешев инициира остро протестно писмо против депортацията до премиера Богдан Филов,

което е подписано от общо 43-ма народни представители. Заради действието си Пешев е свален от поста си, но безпрецедентният факт, че изобщо парламентът дискутира тайните планове за българските евреи, се оказва ключов за осуетяването му.

Въпреки това две години по-късно, вече след Девети, Народният съд осъжда Пешев на 15 години затвор за „фашистка дейност“ и „антисемитизъм“. Той е освободен след 13 месеца след застъпничество на евреи с влияние в правителството на БКП.

Димитър Пешев умира в нищета през 1973 г.