19min.bg

Всеки десети в света страда от дислексия

Десет на сто от хората в света са засегнати от състоянието дислексия, коси статистиката. Миналата седмица у нас стартира мащабен проект в подкрепа на деца и младежи, страдащи от това състояние. Той е под егидата на Първия национален център по дислексия и БТК ГРУП.


Инициативата „Ателието на Леонардо“ носи името на един от най-известните в света дислексици – Леонардо да Винчи.


Доказано е, че дислексията не е болест или увреждане. Тя представлява нарушение, което оказва влияние върху развитието на личността и цялостното й психично функциониране, казаха проф. Ваня Матанова и проф. Георги Бишков. Те представиха подробности за това състояние и начините за развитие на уменията на засегнатите деца.


Хората с дислексия изпитват затруднения при писането, четенето и смятането. Първите симптоми възникват у децата още в предучилищна и училищна възраст. Сред проявленията им са – лесно разсейване при работата със символи, нечетлив почерк, запъване при четене, бавно темпо при писане, четене или смятане.


„Навременното разпознаване на симптомите и консултацията със специалисти са от изключително значение за по-нататъшната терапия на детето и развитието му като личност в дългосрочен план“, коментира Жасмина Йонкова, организатор на кампанията и основател на първия център за деца дислектици у нас.


Установено е, че при страдащите от това деца,силно са развити креативните умения. Затова арт-терапията е един от най-успешните методи за преодоляване на това състояние. „Ателието на Леонардо“ предвижда да развива тези дарби у децата чрез работилници по рисуване, мода, фотография, спорт и музика.


Амбицията е след края на кампанията, центрове, подобни на функциониращия в Русе, да бъдат открити в София, Варна и Стара Загора.