19min.bg

Замразена или охладена риба и колко ни удрят в кантара, а кои видове подменят с по-евтини: какво да правим с времето в карантина

Никулден, който беше преди дни, обикновено подсеща българите, че здравословният начин на хранене изисква, ако не два пъти седмично, поне веднъж на 7 дни да слагат риба на трапезата, особено в пости. Точно тази, след празника, вероятно мнозина ще го направят и то в петък или през уикенда. Защо? Някаква непонятна поне на пръв поглед родна традиция, която я имаше дори и при соца, хеле в столовото хранене. Вероятно е търсен ефектът на "малкия празник". Който става още по-малък, ако рибата е пържена, най-вече панирана.


Тъй като риба, особено естествено растяща, ние общо взето вече нямаме, особено този сезон, важният въпрос за лайфхак е: замразена или охладена? Не е едно и също. И отговорът на специалистите е замразена, а не охладена. Причината е във вкарваната за удряне в кантара вода. При замразената, най-общо казано, тя е само външна, а при охладената се вкарва и вътре в рибата от търговците. НАЙ-МНОГО УДРЯНЕ В КАНТАРА ПОСРЕДСТВОМ ВОДА ИМА В РИБНИТЕ ФИЛЕТА. Процентите са 30-40%, стигат и 50 на сто.


Поради незнайно защо получената си популярност сьомгата и подобните й риби са най-подменяни - на етикета пише едно, а вътре има друго. Примерно отглеждана в развъдник пъстърва, специално оцветена с химикали, се пробутва за сьомга. И го докарва на розов оттенък на месото. Както доказаха учени от няколко държави напоследък, оригиналната сьомга всъщност се оказа една от най-вредните риби, точно заради пустата си светска слава.