19min.bg

„Жените от Кино Роял“ танцува с историята на стара и нова София

Жените от Кино Роял е исторически роман, съчетаващ документалистика с художествена литература – модно е дори в киното. Също така е кримка, трилър, изследване на гейобщността, особено в нейната дамска половина, каквото никой до момента не е правил, както и на вечния въпрос защо България мрази и преследва богатите си и талантливите си хора.



Жените от Кино Роял – възстановената сграда днес е дом на Военния театър, е наред с другото и голяяяма разходка по култовата софийска улица Раковски, родния Бродуей, преди 80 години и в наши дни.
Авторката сравнява тази улица с река, каквато в други големи градове дели градовете и центровете им на 2. Също както два са труповете, намерени в мазето на някогашното кино, където и до днес, казват, витаел духът на една българска Марлене Дитрих, за която за първи път ще научите от Леа Коен.



Книгата задава много въпроси и дава много отговори, като оставя на всеки да я определи за себе си жанрово, ако изпитва нужда.Докато се е оставил романът го води леко и неусетно, без никакво напрежение и без каквато и да било назидателност, в един забавен танц с времената и нравите им, със съдбите на реалните ярки и измислените – по-обобщени герои, с различните „строеве“, „системи“ и начини на мислене, които променят или не променят хората.



С две фрази, които нееднократно се повтарят и се доказват неусетно в рамките на действието без никаква помпозност: „Българите не убиват жените си“ и „Българите пазят жените си“, освен че се изчерпва всеки коментар за толкова вълнуващата мнозина и отново дошла на дневен ред Истанбулска конвенция, се и разказват интересни исторически факти.



Например, че само една дама е наказана от Народния съд. Пати си писателка, която лежи 7 месеца за нацистка пропаганда.
Затова пък са осъдени издевателствали над жени и над евреи – нещо, което историците кой знае защо премълчават. Включително са съдени експулсиралите евреи в лагерите на смъртта от за малко владените от нас територии в Северна Македония и Беломорието.



Оправдани са единствените други две жени, изправени пред Народния съд, понеже са били просто секретарки във ведомството, водило борба срещу юдеите, обявени за причинител на всички беди на човечеството. Съюзниците искат мъст, както всъщност и целия този съд, но българите пазят жените си.
Ще разберете защо в градинката на Кристал днес има такова дере и че то не е алпинеум, на какъвто прилича сега.Вдлъбнато е в цялата си грамадност от една от онези убийствени бомби, изсипани над града ни от съюзниците САЩ и Великобритания по време на маратона от атаки през 1944 г. срещу никога невоювалата ни против тях държава. Над 12 000 сгради и над 2500 софиянци са