19min.bg

Звездите могат да “пеят”

На повърхността си звездите генерират звуци, непознати досега, показват експериментални доказателства, пише MailOnline, цитиран от Агенция „Фокус“. В условията на вакуум в Космоса, тези звуци, разбира се, не биха могли да се чуят. Откритието обаче разкрива нов начин на взаимодействие на флуиди, който може да произведе звуци с екстремно висока честота.


Откритието е дело на екип от учени, сред които е д-р Джон Пасли от Йоркския университет. Изследователите са установили, че когато намираща се близо до звездата материя - прах или газ, падне върху повърхността й, може да произведе високочестотен звук в плазмата на звездата. Д-р Пасли посочва, че явлението се среща по-често при младите звезди, които все още акумулират материя от пространството около тях. Това не би било обичаен феномен за по-зряла звезда, каквато е нашето Слънце.


Екипът е направил откритието си, изследвайки флуиди в лабораторни условия. Оказва се, че ударът върху плазма с интензивен лазер произвежда необичайни ефекти. С помощта на технология, подобна на високоскоростна камера, учените са наблюдавали движението на флуида в точката на удара. Една трилионна от секундата след лазерния удар, плазмата се движи бързо от зони с висока към зони с ниска плътност, като при това движение произвежда звукови вълни. Генерираният звук е с честота приблизително един трилион херца. Това означава, че е шест милиона пъти по-висок от звука, който може да бъде чут от бозайник.