Министерството на финансите възроди този уикенд неминалата идея на Владислав Горанов кешът да бъде ограничен до 5 000 лв. Прагът за финансови операции в брой да се намали двойно, поиска Министерството на финансите (МФ) в проект на Закон за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, който е публикуван за обществено обсъждане. Мотивът на вносителите е, че по този начин „ще се свие сивата икономика”.
Така плащанията в кеш ще се ограничат от сегашните 10 хил. на 5 хил. лв., а над тази сума всичко да става само чрез превод или внасяне по платежна сметка. Всичко това се случва на фона на растящата инфлация, която предполага точно обратните мерки - за вдигане на прага.
Редакциите на данъчните закони са заради прието протоколно решение на МС за съставяне на бюджет за 2023 г. с дефицит от 3 % и анонсираните от служебния финансов министър Росица Велкова приходни мерки за постигането на тази цел. При това въпреки безплодния опит за същото на други в ЕС - известен пример е Гърция.
Припомняме, че миналата седмица обяви, че „положението не никак розово” и предупреди, че ще се наложи „затягане на коланите”. Тогава в медиите се появи и информацията, че според доклад на Велкова „България е пред фалит”, което тя побърза да отрече.
Според поправката на МФ новият таван ще се отнася и за заплатите, които до момента не бяха включени в закона. Идеята е приходните агенции да бъдат уведомявани предварително за разплащания от бюджета към данъчно задължени лица.
Изискването ще се отнася за парични преводи на стойност над 10 хил. лв., както и за предявени на задължените лица изпълнителни листове за над 1000 лв. Така ще се въведе още един начин за информиране на публичните изпълнители за наличие на финансови средства в данъчно задължени лица, е записано в текст за поправка на Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, агрументират се от ведомството на Велкова.
Припомняме, че и друг път различни финансови министри са предлагали ограничаване на плащанията в брой, но досега тази мярка никога не е намирала достатъчно подкрепа в НС.
В Закона за корпоративното подоходно облагане се въвежда и нов данък - еднократно заплащане на солидарна вноска за свръхпечалбите, генерирани от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г. в размер на 33%. Той не освобождава фирмите от заплащането на 10% данък печалба. Т.нар. солидарна вноска няма да се признава и за разход.
В същото време МФ дава данни за прогнозната печалба на фирмите за 2022 г. - 47 млрд. лв., плюс 1,425 млрд. лв. прогнозен облагаем доход на едноличните търговци. В сравнение с печалбите за 2018 г. и 2019 г. декларираните данъчни печалби от дружествата и облагаеми доходи от стопанска дейност като едноличен търговец значително нарастват за 2021 и 2022 г.със 100%, посочва МФ.
Предлага се още от 1 юли 2023 г. връщане на 20% ставка за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги, за общата туристическа услуга и за фитнесите. В момента налогът за тях е 9%. От средата на годината се въвежда акциз за течностите за електронни цигари, не съдържащи никотин, и заместителите на тютюна, съдържащи никотин.
Всички стоки с висок фискален риск, които се превозват в страната в транспортни средства над 3,5 тона, да бъдат предварително декларирани пред приходните агенции. За тях ще се въведе предварително деклариране на ДДС.
Егор Глазунов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Модерният Jeep Wrangler все още се отличава с ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!