Точно 3 г. е крита осъдителна присъда по международен допинг скандал с Владо Николов, комуто държавата даде какво ли не, включително зали и масивни средства за неговата волей-академия. А той не е имал право на това. Решението по жалбата на МОК срещу българския състезател е от октомври 2020 г., но се появи на сайта на CAS едва вчера.
Дългогодишният капитан на националния отбор Владимир Николов е уличен в употреба на допинг на олимпийските игри в Лондон `12. Това личи от публикуван документ в онлайн архива на Спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана, Швейцария, видя Сега.
От изложението по делото става ясно, че пробата на Николов е взета на 29 юли 2012 г. (б. а. - след първия мач на нашите национали, спечелен с 3:0 гейма срещу домакина Великобритания). Първоначалният анализ е извършен в акредитираната лаборатория на световната антидопингова агенция (WADA) в Лондон чрез "наличните тогава методи", като в онзи момент резултатът от нея е бил отрицателен за забранени вещества.
По настояване на МОК остатъците от пробата (останалата част от А пробата и цялата Б проба) по-късно са транспортирани за дългосрочно съхранение в лабораторията на WADA в Лозана. А след въвеждането на програмата на олимпийския комитет за повторно тестване на всички проби от Лондон`12 тя е анализирана отново през 2019 г.
При втория тест в пробата на Николов (прекратил състезателната си кариера през 2015 г.) е установено наличието на метилтестостеронов метаболит - забранено вещество от групата на анаболните стероиди. След консултация с международната агенция за тестване (ITA) е потвърдено, че спортистът не е имал медицинско позволение за употреба на подобна субстанция.
Самият Николов на практика е признал вината си с репликата: "Накратко - да, виновен съм. Присъствах на отварянето на Б пробата ми и веществото беше в урината ми." Тоест, с години е крил.
В своите по-късни обяснения пред CAS той заявява, че никога не е употребявал умишлено допинг и няма представа как това вещество е попаднало в организма му.
Едноличният арбитър, гледал делото в CAS - израелецът Кен Лало, постановява, че "смекчаващи обстоятелства като липса на умисъл, липса на знание, възможност за консумация на добавки, съдържащи забранената субстанция, и малкото количество от откритата субстанция, дори и да е доказано, са без значение, за да се установи дали има нарушение на антидопинговите правила; вината или небрежността на спортиста са елементи, взети под внимание при определяне на последствията".
Финалното решение на CAS от 15 октомври 2020 г. е, че Николов е виновен и трябва да върне в МОК олимпийската диплома и значката, които е получил като участник на ХХХ летни игри в Лондон `12. Дисквалификация на България от волейболния турнир няма да има, тъй като за подобно наказание в отборните спортове е необходимо с допинг да е уличен повече от един състезател.
На олимпиадата през 2012 г. националният ни отбор зае 4-то място в крайното класиране. 34-годишният по онова време Владимир Николов игра в пет от осемте мача на "лъвовете", включително в 1/2-финала срещу Русия (1:3) и в мача за бронзовите медали срещу Италия (1:3).
След олимпиадата ветеранът диагонал се оттегли от състезателния волейбол и стана мениджър на националния отбор, когато негов селекционер беше италианецът Камило Плачи. През 2015 г. обаче той възобнови кариерата си, за да играе за България на домашното Евро `15 в отсъствието на оперирания Цветан Соколов.
Сега опита да се свърже с президента на БФВ Любомир Ганев, за да научи защо случаят е останал неразкрит у нас в продължение на три години. Телефонът му обаче беше изключен.
Опитите за разговор със самия Владимир Николов също засега са безуспешни.
Единствено от БОК коментираха пред Сега, че наистина са получили уведомително писмо от МОК в началото на 2020 г., но не са намерили за необходимо да огласяват случая, тъй като олимпийският ни комитет не е страна по делото, а решението е произнесено директно от CAS.
Двоен аршин!!!
За абсолютно същото провинение футболистът Георги Йомов веднага бе санкциониран със спрени права за 3 месеца и до 1 септември трябваше да даде обяснения за случката пред УЕФА. Заради това са били проверени играчите на ЦСКА и Базел след реванша от плейофа за груповата фаза. Наличието на анаболен стероид означава задължително 4 години наказание за национала, но всичко зависи от изслушването му от органите на УЕФА, като евентуално може за се стигне и до арбитражния съд в Лозана. Единственият начин да се намали наказанието е да се посочи кой точно е дал забраненото вещество или пък да се разкрие схема за доставка и използване. При това положение може да се стигне до две години и дори шест месеца, но ще трябва малко чудо, за да се докаже подобно нещо, се казва още в информацията.
Илиян Костадинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Жалки мисирки! Жалки поплювковци сте вие!
Новоизбраният президент Доналд Тръмп и ...
бТВ Синема 26 януари 21:00ч.
Режисьор: Жан-Стефан Совер
В ролите: Джо Кол Били Мур Чери Майко Fame Panya Yimmumphai Кенг Vithaya Pansringarm Officer Preecha
И днес съдбата е благосклонна към вас. Може те да