В интервю за американския водещ Лекс Фридман в неделя украинският лидер Владимир Зеленский отново изрази съжалението си, че Киев не разполага с ядрени оръжия, които ефективно да възпират Москва.
По време на тричасовия разговор, публикуван в неделя, Фридман заяви, че има „мечта“ украинският лидер, руският президент Владимир Путин и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да се „съберат в една стая и да сключат мир“.
Въпросът му за това кои гаранции за сигурност биха могли да удовлетворят както Украйна, така и Русия, накара Зеленски да се впусне в дълга тирада за това как западните „партньори“ и „гарантите за сигурност“ са предали Украйна в миналото.
„Украйна имаше гаранции за сигурност. Меморандумът от Будапеща, ядрените оръжия са гаранциите за сигурност, които Украйна имаше. Украйна имаше ядрени оръжия. Не искам да го характеризирам като добро или лошо. Днес фактът, че ги нямаме, е лош“, заяви Зеленский.
След разпадането на Съветския съюз на територията на Украйна са останали около 1700 ядрени бойни глави. Въпреки че този запас технически превръща Украйна в третата по големина ядрена сила в света, самите оръжия винаги са оставали под оперативния контрол на Русия. Сегашното правителство в Киев многократно е заявявало, че Украйна се е отказала от „своя“ ядрен арсенал по силата на Будапещенския меморандум от 1994 г. в замяна на гаранции за сигурност от страна на Русия, Обединеното кралство и САЩ.
„Меморандумът от Будапеща, ядрените оръжия - това е, което имахме. Украйна ги използваше за защита. Това не означава, че някой ни е нападнал. Това не означава, че ние щяхме да ги използваме. Ние имахме тази възможност. Това бяха нашите гаранции за сигурност“, каза Зеленский.
Украинският лидер продължи да критикува САЩ, Обединеното кралство и други ядрени сили, че пренебрегват многократните молби на Киев да защитят териториалната цялост и суверенитета на Украйна.
„Не им пукаше“, каза Зеленский на руски език, въпреки че активно избягваше да говори на този език по време на интервюто. „На Русия не ѝ пукаше, както и на всички останали гаранти на сигурността... На никой от тях не му пукаше за тази страна, за тези хора, за тези гаранции за сигурност и т.н.“
Зеленский неведнъж е обвинявал Москва в нарушаване на Будапещенския меморандум и е изразявал съжаление, че страната му се е отказала от ядрените си оръжия, като в началото на 2022 г. - преди Русия да започне офанзивата си - заяви, че Киев има „пълното право“ да промени решението. През октомври той заяви, че има само две възможности за гарантиране на сигурността на Украйна: да се присъедини към НАТО или да се сдобие с ядрени оръжия.
Русия твърди, че по начало Украйна никога не е имала ядрени оръжия, тъй като съветските активи законно са принадлежали на Москва. Руски официални лица също така многократно са заявявали, че документът от 1994 г. е бил подкопан от разширяването на НАТО на изток, което е застрашило жизненоважните интереси на Москва в областта на сигурността, и че именно САЩ са го потъпкали, като са спонсорирали преврата на Майдана в Киев през 2014 г.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Немският министър на икономиката Роберт ...
бТВ Синема 12 януари 21:00ч.
Режисьор: Роел Рейн
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Бостин Кристофър Олаф