Устройствени планове на кварталите, заселени предимно с ромско население, започва да прави от 2009 г. Столична община. Това каза за в 19` главният архитект на София Петър Диков.
Първата стъпка към битовото облагородяване на гетата е изработването на кадастрални и устройствени планове. С такива от догодина ще се сдобие т. нар. квартал Факултета. След това, по думите на арх. Диков там ще започнат мероприятия по стабилизиране на уличната мрежа и благоустройство. Такива планове вече има кв. „Христо Ботев“, където наскоро в ромската махала горя нерегламентирано сметище.
Петър Диков призна , че проверки за незаконните постройки в гетата не са правени, тъй като на този етап общината няма алтернатива за решаване на проблема с ромите.
„Що се отнася до биваците, не бих ги нарекъл постройки“, допълни Диков. Той е категоричен, че общината ги премахва веднага щом получи сигнал за такива, след което обаче те се появяват на друго място. По неговото мнение, „докато държавата не въведе ред за местоживеенето на хората и тяхната регистрация, резултатът ще е такъв“.
Арх. Диков каза още, че не може да става сравнение между ситуацията в София и акцията в пловдивския кв. „Столипиново“, където кметът Славчо Атанасов съборил постройки, направени върху улично платно, за да отворят движението. „Такива проблеми в София нямаме“, отбеляза Диков.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Държавата предвижда 30% увеличение на ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия