17.12.2008 09:18

Вълчев: "Студентският град никога не е бил идеалното място за живеене"

Видян 2627 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 4.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Разликата между случая в Гърция и България е от земята до небето. В Гърция полицията уби младеж на 15 години, докато в България историята е съвсем различна, каза министърът на образованието и науката Даниел Вълчев пред бТВ.


Студентският град никога не е бил идеалното място за живеене, но след 90-те години реституцията нанесе огромни щети, напомни той. Самите висши учебни заведения дадоха под наем свои имоти, включително и едно общежитие беше превърнато в хотел. Едва и половината, които живеят там са студенти. В непосредствена близост до висшето учебни заведения има вече жилища и се води друг живот. Вината носи този, който е дал разрешението, т.е. Общината, обобщи министърът. Тези имоти са вече прекупени и не могат да бъдат винени настоящите им собственици, колкото съм говорил с ректорите още преди осем месеца, те споделиха проблемите в Студентски град. Например в двора на УНСС на самия вход ще има реституция, ако не се променят нещата. Аз съм човек пазарно и либерално ориентиран по отношение на частната собственост, но има и обществен интерес и тези хора могат по друг начин да бъдат компенсирани, както е нормално да се прави по света, категоричен е Вълчев. Той каза, че с министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагузов предлагат проектозакон, който ще се разглежда на предстоящото заседание на МС – там където не е приключила реституцията обекти на образованието, здравеопазването и културата това да бъде спряно. Ние предвиждаме там, където е извършена реституцията, да не се сменя предметът на дейност на мястото, уточни Даниел Вълчев. Реституирал си двор от училище, но не може да се превърне в кооперация без разрешение на изпълнителната власт в случая на министъра на образованието. При нас безобразията се трупат и трябва да се случи нещо ужасно, както е случаят със Стоян Балтов, с „Индиго“, полуразрушена кооперация се срути в центъра на София и уби две момичета и какво, нищо не се случи, всички бяха в бяло, но момичетата ги няма, припомни министърът. В България има много очаквания всичко да се оправи за два дни, но не може да се променят изведнъж нещата, след като са трупани 15 години безобразия. Не е разрешение да се сложи бариера, да влезе жандармерия. Подобен е случаят и с пребития младеж в центъра на Варна, сподели Вълчев.


Има пряка автобусна линия Студентския град – Перник, разбрах на скоро и от този град се изсипват различни хора, вкл. и със съвсем не образователни намерение, съобщи Вълчев. Ефектът в Студентски град няма да стане утре, необходимо е стъпка по стъпка да променим ситуацията. Ще видим какво ще се случи след като проектозаконът влезе в Парламента, посочи министърът. Трябват целенасочени мерки. Оказа се, че няма регистър на общежитията в Студентски град и не се знае кой живее там, има ли право и т.н., посочи още Вълчев. Ректорите си прибраха хората в общежитията, дадохме 48 млн. лева за обновяването им, защото човек като живее в такава битова обстановка се променя и манталитета му, сподели Вълчев. Ние някаква хазартна нация ли сме - има такива заведения на невероятни места в София, това се отнася и за Студентски град. Никъде даже и в Лас Вегас няма казина до студентски кампуси и университети. Въпросът е дали нещата ще тръгнат в правилната посока, както е и в образованието. Според него това което сега се прави ще се види след 10 години. Най-важното е сега институциите да си поемат отговорността. С проектозакона ще стане следното – ние отнемаме от общината правомощията да разрешава строеж и ще има брожения, прогнозира министърът. Според него, когато хората казват „няма държава“, показва, че няма справедливост. Той беше категоричен, че протестите на студентите ще помогнат да се промени ситуацията в Студентския град.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 03 юли 21:00ч.

47 ронини 2013 г. ‧ Екшън/Фентъзи ‧ 2 ч 8 мин

Режисьор: Карл Ринш
В ролите: Актьорски състав Киану Рийвс Кай Хироюки Санада Оиши Йошио Таданобу Асано Kozukenosuke Kira Ринко Кикучи Witch

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

скорпион

Денят ще Ви даде възможност да заявите по-ясно своите намерения

Денят ще Ви даде възможност да заявите по-ясно своите