21.09.2020 14:21

Директори и МОН на спешна среща заради глобите за неносене на маска

Видян 3895 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

 Директори настояват за спешна среща с Министерството на образованието заради глобите, на които подлежат те при неспазване на противоепидемичните мерки и най-вече при неносене на маска от ученици. Това съобщи за "Сега" председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов.


Повод за исканата среща стана изявлението на представител на столичната РЗИ, който в края на миналата седмица обяви пред Би Ти Ви, че ако ученик не носи маска в закритите помещения, като коридори, библиотеки и т.н., то глобяван ще бъде директорът, тъй като противоепидемичните мерки на здравното министерство важат за всички. Според насоките на МОН носенето на маски в закритите помещения в учебните заведения също е задължително. Така, за първо нарушение глобата за физическо лице (според закона за здравето) за неспазване на въведените от здравния министър противоепидемични мерки, и по-специално за неносене на маска, е от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв. За юридическо лице глобите са от 500 до 2000 лв., а при повторно решение - от 2000 до 5000 лв.


Изявлението обаче предизвика буря от недоволство сред учители и директори, според които не бива да бъде санкциониран директор за това, че ученик от училището им е бе маска. Учители споделяха, че някои деца просто не носят маски и отказват да слагат такива и за това не е редно да плаща училището. Преподавател например разказа, че на направена забележка на 4-класник да си сложи маска, той му подал лист хартия. "Като не я взех, то я отвори и прочете, че джипито му е написал да не носи продължително време маска. Аз му отговорих, че 5 мин. не е продължително време. Не ме отрази изобщо. Предложи ми да разговарям с джипито или майка му", споделя учител.


"Има ученици, особено в гимназиален етап, които не желаят и не спазват мерките в училищата, подкрепени от родителите си. МОН се страхува да изкаже категорична позиция за носене на отговорност от тях за неспазване на правилата! Защо за пореден път директорите да носят тази административна и финансова отговорност?!", питат педагози. "Не може и не трябва това, което е отговорност на МС, МЗ да се прехвърля като отговорност и задължение на училищата. Седем месеца държавата не се справя с проблема, а се очаква от един директор да се справи с този проблем", подкрепят ги други преподаватели.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола в Европа е ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

дева

Внимавайте с документите

Днешният ден ще премине под знака на интензивната