Проучване на Алфа рисърч показва, че, мнозинството българи смятат, че най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с „джендър идеологията“, а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други. Проучването по поръчка на фондация GLAS затвърдява, че базовите нагласи на българите към ЛГБТИ хората остават непроменени и през 2024 година, въпреки многобройните атаки над общността.
Социално-политическият контекст през 2024г. се открояваше със силна динамика по отношение на ЛГБТИ хората и техните проблеми. В редица случаи, повлияни от политически събития като изборите за Европейски парламент, предсрочните парламентарни избори в България или Олимпиадата в Париж, ЛГБТИ хората бяха обект на повече или по-малко ожесточени публични спорове. В резултат на все по-радикализиращи се пропагандни тези, ЛГБТИ хората станаха обект и на повече целенасочени атаки, а и на специални законодателни разпоредби с промените в Закона за предучилищно и училищно образование.
Подобен контекст може да задълбочи в негативна посока преобладаващо неутралната нагласа на българските граждани към ЛГБТИ хората. Данните от настоящото проучване на Алфа рисърч, обаче показват, че за момента в България изостреният публичен хор срещу ЛГБТИ общността има слабо влияние върху обществените нагласи по темата. Базовите нагласи, които Алфа Рисърч проследява в сравнителен план във времето като цяло остават непроменени, с леко разколебаване на най-твърдата подкрепа за ЛБГТИ позиции по някои въпроси:
• Преди всичко, огромното мнозинство от жителите на страната смятат, че трябва да бъдат гарантирани правата на хората с различна сексуална ориентация по отношение на достъпа до здравеопазване (86%), равенство пред закона (67%), право на собственост (66%).
• Известно разколебаване, но все пак с подкрепа от почти всеки втори е тезата, че на ЛГБТИ хората трябва да им бъде гарантирано зачитане и уважение на личността в образователните институции (49%).
• За поредна година се потвърждава наблюдението, че колкото повече личен опит имат българите в пряк контакт с ЛГБТИ хора, толкова по-приемащо се отнасят.
Приетите през лятото промени в Закона за предучилищно и училищно образование и по-специално, разпоредбите срещу „нетрадиционната сексуална ориентация“ разпалиха публичен спор има ли такъв проблем в училищата в страната. Настоящето проучване обръща специално внимание върху закона, като доминиращата обществена нагласа по този въпрос се откроява със следните елементи.
Най-голяма част от българските граждани смятат, че най-сериозните проблеми в българското образование, чието решаване не търпи отлагане са от друг характер. На първо място, хората поставят лоша дисциплина (46%), агресия и конфликти между учениците (46%), липса на интерес у учениците към училището (42%), разпространение на наркотици и други вредни вещества в близост до училищата (34%), недостатъчна взискателност към учениците (28%), трудни за възприемане учебници и помагала (21%). Едва след тях се нарежда разпространението на „джендър идеология“, разпознавано като проблем от една пета от пълнолетните граждани.
Сред българското общество е налице поляризация дали промени като тези в образователния закон, както и предложения Закон срещу чуждите агенти решават социални проблеми или напротив – изострят конфронтацията между хората: 38% виждат в такива закони решение, 32% смятат, че създават допълнително напрежение, 31% - не са в състояние да преценят. Важно наблюдение е, че тази поляризация е налице сред всички социално-демографски слоеве и единственият индикатор, по който се регистрират по-отчетливи позиции са политическите симпатии на хората. Накратко, привържениците на десни и дясно-центристки формации възприемат такива законови промени като фактор за допълнително разделение в обществото; на националистически и радикално-популистки партии – като решение; а тези на левите формации не са в състояние да преценят.
Така очерталите се нагласи, макар и индиректно разкриват политическия характер на подобни законови промени, които не адресират важните проблеми в съответната сфера, но задълбочават общественото разделение и се използват като инструмент за вътрешно-партийна мобилизация.
Агенция Алфа Рисърч по поръчка на фондация GLAS провежда националното-представително проучване сред пълнолетното население на страната, в периода 7 - 17 октомври 2024г. сред извадка от 1000 пълнолетни жители в цялата страна. Интервютата са проведени по метода лице-в-лице с таблети. Цялото проучване може да бъде открито на уеб страницата на фондация GLAS – www.glasfoundation.bg
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Единайсет души са починали в Истанбул ...
бТВ Синема 19 януари 21:00ч.
Режисьор: Майк Елиът
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Елън Холман Валина Ресков Лу Фериньо
Бате Гошо:
- Какво е секс прaвилото за есента?
- Пaртньорът с хремa е винаги отдолу!!!
Днес ще се притеснявате най-вече как ще се справите с