Свързани новини

20.12.2019 09:49

Българското правителство слуша гласа на превозвачите, но не и на шофьорите

Видян 5357 пъти | Коментари 1
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Нощуването в кабината вече е напълно забранено. Това вече няма да е възможно. По този въпрос има голямо мнозинство в ЕС. Има и дневна и седмична почивка, които са фиксирани, но за тях към момента няма промяна. Имаш право да шофираш най-много 90 часа в рамките на две седмици. Това не е променено.


Смятате ли, че липсата на безопасни паркинги ще бъде проблем за правилото водачите да не могат да спят в кабините?


Отчитаме това. Това е ясно. Искам да отбележа, че това не е в моето досие, отговорен докладчик е друг колега, но ще коментирам, тъй като ме питате. Споразумяхме за член в пакет „Мобилност“, който дава възможност на страните-членки в бъдеще да осигурят безопасни и сигурни паркинги, за да улеснят работата на шофьорите.


Какви са следващите стъпки и какъв очаквате, че ще е изходът?


Доколкото знам КОРЕПЕР – съветът на посланиците на държавите-членки, ще го дискутират в петък или най-късно другата седмица. В транспортната комисия планираме вот в края на януари. Ако това се случи, ако КОРЕПЕР и комисията одобрят пакета, той ще влезе в ЕП и това законодателство ще бъде финализирано.


Какво е отношението към пакет „Мобилност“ в този парламент, който е различен предишния?


Честно казано, няма разлика. Винаги подходът в ЕС е бил да се постигнат справедливи и равнопоствени условия, които дават на честните компании възможността да работят по коректен начин и в същото време за шофьорите да се осигурят добри условия на работа. От началото до края това е била общата цел на ЕС. Затова няма разлика между предишния и сегашния мандат на парламента.


Независимо от формирането на нови политически групи.


Точно така. Ако погледем резултатите от гласуването, няма значителна разлика. В предишния парламент имахме около 100 гласа мнозинство и в сегашния е почти същото.


Това означава ли, че пакет „Мобилност“ ще бъде приет?


Ще бъде одобрен. След това трябва да започне да се прилага. Ще влезе в сила 18 месеца след финалния вот.


Има информация обаче, че Европейската комисия ще възложи да се изготви оценка на въздействието за правилото камионът да се връща на всеки осем седмици и това спира пакет „Мобилност“?


Не, не могат да спрат пакета. В Европейската комисия г-н Домбровскис е един от трима старши вицепрезиденти, но такава процедура няма. Създадоха впечатлението, че законодателството може да се върне. Очаква се посланиците на страните-членки да гласуват в петък, а транспортната комисия на 21 януари.


Няма причина да се твърди, че ще бъде блокиран, поне не в този момент. Комисията винаги има право да внесе законодателно предложение, но към този законопроект в момента не е възможно. Има такова желание, но в парламента няма мнозинство за него, няма и в Съвета.


Това е желанието на някои комисари. Те обаче нямат мнозинство и в колежа. Честно казано, не знам какво се опитват да постигнат, но едно нещо е кристално ясно – този законопроект трябва да се финализира, а всички опитите на Комисията за промяна могат да се случат в бъдеще. Не може повече да се променя това законодателство, по което има споразумение. Това не е възможно.


Източник: dnews.bg

 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 Доктор Психо 20.12.2019 11:38

    Българското правителство чува гласове.

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!