След едно извънредно заседание, удължено работно време и дебати под знака на пандемията парламентът окончателно одобри Закона за държавния бюджет за 2021 г., съобщава бТВ.
Приходи и разходи
През 2021 г. в държавния бюджет са заложени 47,6 млрд. лв. приходи и 52,5 млрд. лв. разходи – разликата е от почти 5 млрд. лв. Таванът на държавния дълг ще бъде 4,5 млрд. лв.
Увеличение на доходите
От следващата година минималната работна заплата се повишава с 40 лв. – от 610 на 650 лв.
Депутатите разписаха още предвиденото увеличение на учителските заплати със 17%, а за работещите на първа линия в борбата срещу COVID-19 с 30%.
Държавните служители, чиито заплати идват от бюджета, също ще повишат месечните си доходи, но с 10%. Същото увеличение беше предвидено и за работещите в системата на МВР, но с протести полицаи и пожарникари поискаха то да бъде 30%. Аргументът им е, че те също са на първа линия в борбата срещу епидемията от коронавирус. В крайна сметка парламентарното мнозинството одобри повишаване на заплатите на униформените с 15%.
Социална сфера
Парламентът гласува и запазването на подоходния критерий за получаване на детски надбавки в размер на 410 лв. за един член на семейството пред предходните 12 месеца.
В бюджета е предвидена месечна помощ в размер на 40 лв. за едно дете, за две деца – 90 лв., за три деца – 135 лв. Семействата, чиито доход достига до 510 лв., също ще получават помощи, но в размер на 80%. Нов момент са и предвидените данъчни облекчения за отглеждане на деца от догодина.
Запазва се и еднократната помощ при раждане на дете през 2021 г. ще бъде 250 лв., за второ – 600 лв., а за трето – 300 лв.
8 лв. партийна субсидия
През 2021 г. партиите ще продължат да получават държавно финансиране в размер на 8 лв. на получен действителен глас. Размерът на субсидията бе гласуван анблок с други текстове, без дебат в пленарната сала.
От „Воля“ имаха предложение размерът да стане 0 лв., с което на практика партиите да не получават публично финансиране, но то не срещна одобрението на мнозинство.
Снимка: БГНЕС