Проектът на решение на ГЕРБ за 100% компенсации на небитовите крайни потребители - болници, училища, детски градини, социални услуги и други не беше приет от енергийната комисия в парламента. Той обаче предстои да бъде разгледан и в пленарната зала.
"Парламентарната комисия по енергетика днес отхвърли предложението държавата да компенсира на 100 процента общините, болниците, училищата и вероизповеданията заради поскъпването на тока, който купуват от борсата като небитови потребители.
Предложението беше компенсаторният механизъм да действа шест месеца от 1 януари т.г.
Общините предоставят над 80% от всички обществени услуги в страната. Всички сектори – градски транспорт, детски градини, училища, социални домове, общински болници и т.н. страдат от драстичното увеличаване на енергоносителите през последните 6 месеца.
Между 2 и 4 пъти са по-високи сметките за ток и природен газ във всички сектори на публичните услуги. Без помощ от държавата никоя община не може да се справи с този ръст на цените.
В почти всички европейски държави правителствата вече са активирали различни компесаторни механизми и мерки, които да омекотят драстичното увеличение на цените на тока и газа, и да защитят потребителите. При немалко държави вече има въведени компенсаторни механизми със срок до края на 2022 г.
Държави като Италия и Испания (и други) призовават за съвместни действия на ниво ЕС за прилагане на стратегически запаси и съвместни доставки на природен газ, докато други, като Унгария и Чехия, искат да преосмислят механизма за търговия с емисии. Франция е за реформиране на механизма за ценообразуване на европейския енергиен пазар.
Таблицата по-долу класифицира мерките в 17 държави от ЕС и Обединеното кралство в 6 типа реакции на скока в цените на енергията. Всички мерки се предлагат или приемат от септември 2021 г., когато енергийната криза вече се разгръща.
Анализът на Bruegel прави преглед на различните политики, използвани от държавите на национално ниво", заяви зам.-кметът Дончо Барбалов.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Още преди 1990г. държавата си е изградила ТЕЦ-ове, ВЕЦ -ове и даже АЕЦ , които електроцентрали да осигуряват евтин ток за поне 100 години напред . Тези бг. политици , които подписаха договора цялото произведено бг.електричество ( а не излишъка )да отива на евро-борсата да бъдат дадени на съд . Германия се отказа от своите АЕЦ и е в недостиг на електричество, защото миналата не беше ветровита и милионите въртящи се перки НЕ произведоха очакваното количество ток . Откъде накъде най-бедната в ЕС държава (БГ ) ще бъде донор на ток на богатите държави в ЕС. Как със средна заплата от 800 лв. обикновеният човек ще плаща ток по евро-цени . Средната заплата на германеца е 6000 лв .?!
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет