Свързани новини

25.07.2019 09:53

Финансовите загадки около сделката с F-16

Видян 1697 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Автор: Петър Илиев

Дебатите около сделката за покупката на самолетите F-16 Block 70, които се проведоха в Народното събрание по време на ратификацията на договорите с Lockheed Martin Global INC и правителството на САЩ и на свързаните с тях промени в Закона за държавния бюджет, остават неприятното усещане, че управляващите плуват в непознати води.

Става дума за това, че договорите са подписани така, че изискват незабавно и - забележете - предварително плащане на цялата сума по производство и доставката на самолетите и съпътстващото ги въоръжение и навигационна и комуникационна техника. И поради това се налага разходите в държавния бюджет да бъдат увеличени с 1 829 млн. лева, а дефицитът по консолидираната фискална програма да достигне 2 429 млн. лева или 2.1% от Брутния вътрешен продукт.

При гласуването на всички тези закони финансовия министър Владислав Горанов отбеляза:"Два милиарда лева еднократно и накуп е сериозно фискално усилие, но можем да си го позволим." Вярно е. При 10.7 млрд лева фискален резерв можем да го свием до 8.3 млрд. лева при положение, че по закон в края на годината той трябва да е не по-малко от 4.7 млрд. лева. Можем да си позволим това плащане на куп, ама защо трябва да го правим? В условия на Валутен борд високият фискален резерв е може би най-важният елемент на финансовата стабилност на държавата като цяло и на отделните й финансови системи в частност. Неблагоразумно е, дори е държавнически безотговорно, той да бъде намаляван рязко при положение, че това може да бъде избегнато.

И тук идва въпросът защо не бе договорено плащане на части, като по този начин се намалят и рязкото годишно увеличение на бюджетните разходи и на бюджетния дефицит и рязкото намаление на фискалния резерв.

Тук идва обяснението на премиера Бойко Борисов, дадено пред конференцията на посланиците ни. "Аз настоях да платим самолетите веднага, защото ми омръзна, три пъти като идваме на управление да плащаме борчовете на онези, които са пазарили", заяви Борисов. Много мъжки, ама от държавническа гледна точка твърде несъстоятелен, да не кажем тъп, аргумент.

Освен това финансовият министър дава съвсем друго обяснение за причините, довели до решението цялата сума за самолетите да бъде платена веднага. "Когато нямаме кредитна история за подобен тип сделки с американската страна, друга възможност няма", заяви Владислав Горанов.

Е, кой лъже в случая? Премиерът или финансовият му министър?

Тук може да се направи коментар и за твърдението на Горанов. Кредибилността на една страна се определя от кредитния й рейтинг, който, освен настоящото й състояние, отразява и кредитната й история и перспективите за платежоспособността й. А до момента правителството не спира да се бие в гърдите с високия кредитен рейтинг на държавата.

Ако сляпо вярваме на изказването на финансовия министър за плащането на самолетите, излиза, че сегашният рейтинг на страната ни не е достатъчно висок поне за американската държава и за военнопромишления й комплекс. И недостатъчно висок - е меко казано. Ако пълният размер на плащането наистина е поставено като задължително условие за сделката, излиза, че американците искат от нас акредитив с пълно покритие. Подобни условия се поставят към страни, които или са във фалит, или са в нестабилно финансово положение, или към които няма никакво доверие.

Всички тези детайли оставят впечатлението, че при договарянето на сделката се е действало непрофесионално и е липсвал държавническия подход. Другото възможно обяснение е, че около въпросната покупко-продажба има детайли, които не ни се казват.


 Източник: news.bg


 


 



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

рак