22.10.2015 17:45

Правят галерия в изоставен тунел в кв. Суха река

Видян 1876 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

 Изоставен от години тунел в кв. Суха река става най-новото пространство за култура в район Подуяне. Идеята е резултат от съвместната работа на кмета на Подуяне Ева Митова и млади художници от района. Това каза кандидатът на ГЕРБ за кмет на София  Йорданка Фандъкова.  Тя обясни, че трансформирането на  подлеза в галерия се вписва изцяло в програмата й за превръщане на изоставени пространства и индустриални  сгради в пространства за култура.


Проектът бе представен от Ясен Гешев, председател на Фондация за градско изкуство.  Неизползваният  тунел е  част от пътен възел „Подуяне“ и след ремонтни дейности ще бъде  превърнат в иновативно пространство, което ще даде възможност за организиране на локални и международни събития, за провеждането на изложби и обучения.


 „Това е проект, който  започнахме  съвместно с район Подуяне и Столичната община още преди няколко години и е резултат от съвместна ни работа с Йорданка Фандъкова, Малина Едрева и Ева Митова. Мисля, че намерихме  модела на сътрудничество, който е устойчив и дава възможност за създаване на качествен културен продукт. В същото време така решаваме  проблеми дефинирани в културната стратегия на София“,  каза по време на представянето председателят на Фондация за градско изкуство Ясен Гешев.  Той добави, че в процеса на съвместната  работа с Ева Митова и Малина Едрева район „Подуяне“ започна да се превръща в  предпочитано място за артисти от България и света.  „Тази трансформация на панелен квартал е без аналог“, подчерта  Ясен Гешев.


През 2011  Фондация за градско изкуство  организира  първото издание на фестивала за градско изкуство URBAN CREATURES с графити художници в коритото  на Перловската река . Година по-късно те превърнаха коритото на реката в плаж, а през 2013 и 2014 реализираха  поредица от внушителни стенописи върху  панелните блокове в кв. „Хаджи Димитър“. Най-емблематичната им творба е Дядо Добри, който стана емблема на района.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Рюте оглави НАТО заради умението си да успокоява Тръмп

Рюте оглави НАТО заради умението си да успокоява Тръмп

Рюте беше избран за генерален секретар ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Най-късият политически виц

 "Влезли в един бар Владо Николов журналистът, преподавателят, треньорът и финансистът…"

Виктор Димчев

към хороскоп хороскоп

рак