21.09.2024 16:50

Вграденият „резервоар за гмуркане“ на гущера му позволява да диша под вода: Учени

Видян 418 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

В дъждовната гора на Коста Рика малък полуводен гущер, наречен воден анолис, скача в поток. Минути минават, но анолисът не излиза на повърхността, за да поеме въздух, както обикновено правят тези гущери. Вместо това потъналият гущер присяда на речен камък, а малкият въздушен мехур на главата му се разширява като балон и след това се свива. Подобно на гмуркач, влечугото диша от резервоар с натрупан кислород.

Според д-р Линдзи Свирк, асистент по биологични науки в университета Бингхамтън в Ню Йорк, използването на този мехур помага на анолисите да удължат престоя си под вода. На заснетите от Свирк кадри на потопени анолиси се виждат видими мехурчета, които се надуват и изпускат върху главите на влечугите. Тази техника би могла да помогне на гущерите да се скрият от хищниците на сушата, съобщава Свирк в списание Biology Letters.

 За целите на новото проучване Свирк изследва вида Anolis aquaticus, който живее в близост до горски потоци в югозападната част на Коста Рика и западната част на Панама. Свирк установява, че образуването на мехурчета влияе пряко върху това колко дълго един анадол може да остане потопен. По време на експериментите дишащите с мехурчета гущери остават под водата средно 3 ½ минути. Това е с около 32 % по-дълго от анолисите, на които е било попречено - чрез нанасяне на омекотител върху части от главата им - да образуват въздушни мехурчета.

„Те могат да удължат гмурканията си, като използват тези дихателни мехурчета“, казва Свирк.


За целите на новото проучване Свирк изследва вида Anolis aquaticus, който живее в близост до горски потоци в югозападната част на Коста Рика и западната част на Панама. Свирк установява, че образуването на мехурчета влияе пряко върху това колко дълго един анолис може да остане потопен. По време на експериментите дишащите с мехурчета гущери остават под водата средно 3 ½ минути. Това е с около 32 % по-дълго от анолисите, на които е било попречено - чрез нанасяне на емолиент върху части от главата им - да образуват въздушни мехурчета.

„Те могат да удължат гмурканията си, като използват тези дихателни мехурчета“, казва Свирк, предаде CNN.


Водните анолиси не са бързи бегачи и разчитат предимно на камуфлажа, за да се скрият от хищници като птици, змии, бозайници и други гущери. А когато камуфлажът се окаже неуспешен, изчакването на заплахата под водата е ефективна стратегия за оцеляване.


 


 


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 29 септември 21:00ч.

Странични ефекти 2013 г. ‧ Трилър/Криминале ‧ 1 ч 46 мин

Режисьор: Стивън Содърбърг
В ролите: Руни Мара Емили Тейлър Джуд Лоу Dr. Jonathan Banks Чанинг Тейтъм Мартин Тейлър

виц на деня

Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.

- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…

- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.

- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!

 

 

към хороскоп хороскоп

близнаци