02.04.2009 08:52

България записа първа победа в световните квалификации

Видян 1436 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000

Българският национален отбор по футбол записа първа победа в световните квалификации, след като надви с 2:0 Кипър в среща от Група 8, която се игра пред около 20 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски", предаде БГНЕС.

Срещата започна много добре за "лъвовете" и още в 5-та минута, България можеше да открие резултата. Димитър Рангелов получи топката на границата на наказателното поле на гостите, но нападателят не бе точен. В 7-та минута обаче, България поведе с 1:0. Играчът на Енерги Котбус Рангелов направи хубав пробив по лявото крило, излъга бранител на Кипър и центрира бързо топката на главата на Ивелин Попов, който оплете кълбото в мрежата на Йоргалидис. В 11-та минута, голмайсторът опита своя изстрел от около 25 метра, но кипърски бранител успя да изчисти в корнер, от който не произлезе нищо опасно. В 13-та минута, Благой Георгиев центрира от фаул, но топката не достигна целта. В 15-та минута, кипърците показаха за първи път, че са доста качествен тим. Те направиха една контраатака, при която Христофи напредва добре по дясното крило и центрира, но Александру не успява да стреля точно. В 23-та минута, капитанът Стилиян Петров направи страхотен пропуск. Полузащитникът на Астън Вила получи прекрасен пас от Димитър Телкийски, но удара му с глава бе спасен от стража на тима от Острова на Афродита. В 29-та минута, Ивелин Попов стреля от над 30 метра, но не бе точен. В 34-та минута, Игор Томашич можеше да огорчи стража на Кипър с глава, но отново кълбото не попадна в мрежата на кипърския тим. В 35-та минута, Илиян Стоянов можеше да получи директен червен картон, след като спъна откъсващия се Алонефтис, но шведския рефер Ингварсон го пожали и му даде само жълт картон. В края на полувремето, Кипър имаха още едно опасно положение пред вратата на Иванков, но в крайна сметка двата тима се оттеглиха на почивката при резултат 1:0 в полза на "трикольорите". Втората част започна с невероятна драма. Първо, Станислав Ангелов беше на правилното място на голлинията на нашата врата и бе последна преграда пред удара на кипърски играч, а в последвалата контраатака в 53-та минута, Ивелин Попов "натресе" напречната греда на кипърската врата след силен шут от около 20 метра. В 64-та минута, Благой Георгиев направи хубав пробив през центъра на терена, напредна и шутира опасно към кипърската врата, но стража на "сините" спаси. В 67-та минута, Димитър Рангелов можеше да вкара втори гол за България, но не успя да реализира, а след това кипърските играчи отговориха с няколко опасни контраатаки. В 77-та минута, след едно разбъркване шанс за гол имаше и Станислав Манолев, но стража на гостите спаси удара на бранителя на Литекс. В 80-та минута, Димитър Иванков трябваше да се намесва авторитетно и с последни усилия спаси опасно положение пред българската врата. Велизар Димитров можеше да сложи точка на спора в 3-та минута на продълженията, но не успя. В последните минути на мача, Стилиян Петров открадна една топка, подаде на Велизар Димитров по крилото, а той центрира към Димитър Макриев и нападателят на Ашдот оформи крайното 2:0 в полза на "трикольорите". В крайна сметка България записа деветата си победа в деветте си мача в историята срещу Кипър, с което вече има актив от 7 точки в класирането на Група 8