28.10.2008 12:41

Крамник остава в мача за короната след победа в 10-ата партия

Видян 1081 пъти | Коментари 0
Владимир Крамник запази теоретични шансове за успех в битката за шахматната корона срещу Вишванатан Ананд, след като записа победа в 10-та партия от мача за титлата абсолютен световен шампион в Бон. Индиецът с черните фигури се предаде на 29-ия ход и резултатът сега е 6:4 в негова полза. За да се добере до допълнителни мачове, Крамник трябва да победи в оставащите две редовни партии, в първата от която Виши ще има белите фигури. Ако се стигне до равенство (6:6), на 2 ноември ще се проведе тайбрек - четири партии с контрола 25 минути( плюс 10 секунди на ход) и при необходимост две блиц партии по 5 минути (плюс 10 секунди на ход). Накрая евентуално може да се стигне до "Армагедон" - 6 минути за белите срещу 5 минути за черните без добавено време с крайна победа за черните при реми. Наградният фонд от 1,5 млн. евро ще бъде поделен между Ананд и Крамник независимо от резултата. Във всичките предишни мачове за световната корона победителят получаваше 60% от фонда, а победеният другите 40%. Победителят в Бон освен парите ще получи правото да не играе други двубои преди финала на следващия мач за световната титла. Гросмайсторите претенденти Веселин Топалов и Гата Камски ще се борят за правото да играят с него след 2 години. Загубилият в Бон ще трябва отново да се включи в борбата за короната и се нуждае от победа в надпреварата за Световната купа, след което и успех в мача срещу победителя в серията Гран при; или обратното - победа в Гран при и в мача срещу първенеца в Световната купа.