Компаниите ArcelorMittal Bremen, EWE, FAUN, Gasunie, swb и TenneT се обединяват за пускане на проекта Clean Hydrogen Coastline в Германия, съобщава 3e-news.net.
Партньорите по този проект имат намерение да интегрират в енергийната система до 400 мегавата електролизни мощности със системи за съхранение на водород. Общите инвестиции в проекта се оценяват на сумата от 1,3 млрд. евро.
Електролизаторът ще бъде изграден на участък на електроцентралата swb, разположена в Бремен и работеща на газ за доменната пещ, доставян от ArcelorMittal.
Електролизаторът обаче ще се захранва от вятърни мощности.
Според участниците в проекта, в Северна Германия като регион с вятърна енергетика, съществуват най-добри предпоставки за интеграцията на водорода като неизменна част от енергийната система и за създаване на основи за европейска водородна икономика. В региона се изграждат електролизатори с мощност от 200 МВт с възможности за разширение до 400 МВт.
Предвижда се водородът в частност да се използва от завода за стомана на ArcelorMittal в Бремен.
„Започнахме процес на трансформация, на подготовка за промяна на технологиите, за използване на зеления водород в производството“, допълва Reiner Blascheck , генерален директор на ArcelorMittal Bremen.
При производството на стомана водородът постепенно ще замести каменните въглища и лигнитните въглища. От 2030 г. това ще спести около 2 милиона тона CO2 еквивалент годишно. Дългосрочната цел е напълно да се декарбонизира производството на стомана. Само за провинция Бремен това означава спестяване на CO2 от почти 60 процента.
Според партньорите, основа за устойчивата водородна икономика е надеждния пазар за зелен водород. Транспортният сектор има важно значение за пазарните перспективи на водорода и следователно бързото разпространение на водородните технологии.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Ние в пък бг-то ще произвеждаме зелен хайвер.Далеч по доходен от всякакви зелении.
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?