Франция очаква през 2050 г. нивото на изхвърлените в атмосферата вредни газове да е със 75% по-ниско от сегашното. Грандиозен е планът на общината в Париж за преобразяване на столицата. Изпълнението е възложено на архитектурната фирма Vincent Callebaut Architectures. Те представиха мащабен проект за превръщане на Париж в технологичен и зелен град. Той носи името „2050 Paris Smart City“. В него е заложена целта да бъдат построени 8 вида кули, които ще изпълняват различни екологични функции, съобщава Economic.bg.
Планинските кули ще бъдат разположени на известната търговска улица „Рю дю риволи“ в 1-ви район в сърцето на френската столица. Те ще са 15 на брой и ще изпълняват ролята на биоклиматични върхове, съчетаващи различни видове възобновяеми енергийни източници. През деня фотоелектрическия и топлинния щит ще генерират ток и топла вода. Балконите със зеленина ще служат като филтър за обитателите. Поливането и торенето на растенията ще става с повторно използване на вода и на биокомпост от органични отпадъци.
Антисмоговите кули ще представляват 23-километров коридор през центъра на Париж до 14-ти квартал и по протежение на изоставена жп линия, която ще бъде превърната във велоалеи, градски градини и паркове. С помощта на вятърни турбини и фотоволтаични панели, сградите ще произвеждат енергия.
Фотосинтетичните кули ще се изградят като се преобразуват по-стари сгради. В тях ще има биогенератори, които работят с водорасли. Те ще бъдат в 15-ти район, където е кулата „Монпарнас“.
Бамбукови гнезда. Тези кули ще бъдат опаковани в бамбук, който ще пази вертикалните овощни градини.
Пчелните пити ще бъдат добавени към вече съществуващи сгради в 20-ти район на Париж. На покривите на олекотените конструкции ще има фотоелектрически панели, които ще правят ток за уличното осветление.
Фермерски - тези три кули ще представляват градини за производство на зеленчуци, които ще изхранват района.
Мангрови кули - те ще са до северната жп гара - Гар дю нор в 10-ти район, и ще приличат по форма на Мангрови дървета. Влаковете в района ще се задвижват от пиезоелектричество, част от което ще идва от кулите, пише "24 часа". В тях ще има заведения и магазини, които да се посещават от пътниците. Според статистиката в момента те са около 700 000 годишно.
Мостовете ще са две съоръжения, които ще са озеленени и ще използват кинетичната енергия от река Сена за задвижването на малки турбини, които ще произвеждат ток.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Допущай, че всякога можеш да постигнеш ...
бТВ Синема 21 декември 21:00ч.
Режисьор: Нимрод Антал
В ролите: Лиъм Нийсън Matt Turner Ембет Дейвиц Heather Turner
Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.
Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:
- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?
- Ъъъъ, четири.
- Добре. Корен квадратен от 100?
- Ами, десет!
- Отлично. Кой е убил Ботев?
Блондинката замълчава.
- Не знам, - накрая казала тя.
- Добре, помислете и елате утре
Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:
- Взеха ли те на работа?
- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!