03.08.2015 13:45

Черноморските делфини са световно застрашени видове

Видян 2142 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Трите вида черноморски делфини – обикновен, муткур и афала са защитени видове, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Те са включени в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие, който забранява тяхното „обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри“.


Изключения от забраните се допуска с писмено разрешение от министъра на околната среда и водите или оправомощен от него зам.-министър. При човешка намеса, довела до смъртта на морски бозайник от защитения вид, се сезира прокуратурата и започва производство по Наказателно-процесуалния кодекс.


Наказанията за лице, „което противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни или екземпляр от вид по Приложение № 3 към ЗБР, означен със знак (*)“, са лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5000 до 20 000 лв., сочи НК.


Не се колебайте, ако забележите бедстващ или мъртъв делфин, да звъните на „зелените“ телефони в РИОСВ – Бургас: 056/813212 и РИОСВ – Варна: 052/634 582, 052/634 579, призовават от министерството.


В териториалния обхват на екоинспекцията в Бургас – от община Бяла до Царево, до края на юли 2015 г. са намерени 17 мъртви делфина. Три от случаите са със съмнения за насилствена смърт, за което органите на МВР са уведомени. Броят на намерените и идентифицирани трупове на делфини по Южното Черноморие към края на летния сезон през 2014 г. е бил 15, значително по-малък в сравнение с предходни години. За 2013 г. са били 37, за 2012 – 74.


От началото на тази година във Варненската екоинспекция са получени 15 сигнала за изхвърлени от морето делфини, 6 от тях – неоснователни. Година по-рано от постъпилите 16 сигнала за бозайници от разред Китоподобни пет са били неоснователни. Причините за смъртта на делфините обикновено са старост или удавяне, в следствие от оплитане в рибарски мрежи. Във Варна няма случай на установена насилствена смърт над делфини, а за да ограничи подобни инциденти, инспекцията подготвя информационни срещи с граждани за опазването на морските бозайници.


При произшествие с делфин РИОСВ имат задължение да констатират вида и състоянието на намерените екземпляри и информират МОСВ. Министерството води статистика – своеобразен мониторинг на защитените морски бозайници. Целта е поддържането на Националната мрежа за изхвърлени на брега и/или уловени в рибарски мрежи делфини.


Тя функционира от 2006 г., поддържана от Института по рибни ресурси във Варна, със съвместните усилия на Регионалните инспекции по околна среда и води в Бургас и във Варна и Федерацията на природозащитните сдружения „Зелени Балкани“. Мрежата е основният механизъм за събиране на информация за изхвърлените на брега, уловени в рибарски мрежи или бедстващи живи китоподобни бозайници.


При установяване на рани по телата на намерените екземпляри и съмнения за насилие, се уведомяват задължително органите на МВР и ветеринарните власти. Причините за смърт при делфините могат да са заболявания с гъбичен, вирусен, бактериален и/или паразитен произход, или естествена смърт. Често смъртността при бозайниците в Черно и Средиземно море е в резултат от неволно заплитане в рибарските мрежи.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 28 април 21:00ч.

Специален отдел Q: Ловци на фазани

Режисьор: Микел Норгард
В ролите: Николай Лий Коос, Фарес Фарес, Пилу Асбек, Давид Денсик, Даника Чу

виц на деня


- Скъпа, ако умра, не ме жали дълго, омъжи се повторно, радвай се на живота, бъди щастлива. Само те моля да възпитаваш добре децата ни.
- Престани вече! Най-нормална супа е. Като не искаш, не яж!

към хороскоп хороскоп

риби