В навечерието на лятото сме много склонни да търсим витамини и добавки, разбира се, без да се консултираме със специалисти, уверени в „знанията” на гугъл и чат-джи-пи-ти, без да си даваме сметка, че те могат да бъдат отрова. А така култовият в последно време Д си действа като хормон. На тези и още важни неща сме посветили днешния наш психологически лайфхак, който не е само за душата, но и за тялото.
Да, витамините, когато „предобряме” с тях и ги пием по съвет на незапознати или по произволно попаднали ни информации в социалните врежи или от ИИ, могат да предизвикват токсически реакции. Организмът не е чувАл, в който да изсипваме каквото ни падне. Първо трябва да разберем какви дефицити имаме, за да ги компенсираме с добавки. Не се пие всичко, а това, от което имаме наистина нужда!
Витамините могат да бъдат не просто вредни, а и отровни – и минералите също – може организмът да не е готов или да не се нуждае от желязо например. Ако нямаме белтъчини, които да го пренасят, причиняваме неимоверен стрес и вреда на организма.
Витамин Д е нещо, с което напоследък се тъпчат всички, смятат, че го „гълтат” и от слънцето и не се ограмичават в нито едно от двете, а не знаят какво той всъщност представлява.Това е неактивна субстанция. Тя се трансформира в организма, за да стане активен хормон, който оказва полезните действия на костите, повишаване на имунитета, профилактика срещу алцхаймер и деменция, има антираково действие. Но в прекомерна доза, се превръща в отрова.
Да, учените доказват, че в големи дози той причинява мутации. Получава се така, че го приемаме, а позитивен ефект няма. Във всички световни ръководства се гледа обратната хормонна връзка, за да може да се регулира, в т.нар. парад на хормоните Д трябва да бъде на долната граница като съдържание.
Не да се ръководим от не особено умната логика: модно е и затова го пия, а лекарят след комплексно изследване да разбере какво ни помага, а какво се проваля при нас.
Защо ли? Защото тази работа не е толкова проста. Само специалистите знаят какви са процесите вътре в клетките ни. След като изпиваме лекарството, то минава през микробиотата и ферментите и може да се разруши витамина и да не получим ефект или да се образува вреден ефект
Трябва да премине през мембраните, за да влезе в клетката, заради което пък пием омега 3. Правим го, за да бъдат пластични тези стени – мембраните. Специалсите работят с индекс на омега 3 не в кръвта, а в мембраните и е добре той да бъде около 10.
Омега 3 са хит от 70-те години, когато е първият бум на инфаркти в САЩ. Тогава учените трескаво правят изследвания, за да видят кой е най-уязвим, а кой е най-малко зависим от „епидемията” съдречни удари. Така се оказало, че ексикемосите никога не умират от инфаркт. Защо? Защото имали 12-15 индекс Омега 3 при ниво 3-4 на американците.Причината е, че хапвали много повече риба и морски продукти.
Така идва модата на този тип храна и на рибеното масло.
Оказва се, че омега 3 води до нещо феноменално:
45% съкращава риска от сърдечно-съдови заболявания и удари.
Но трябва да се търси 900 концентрация, не каквато и да е, не просто рибено масло.
Какъв е правилният прием? Малко количество правилна омега 3, съветва СЗО, която е въвела и индекс токсичност на омега 3. Защото се оказва, че рибатата по принцип е полезна, но зависи откъде идва, защото тя поема олово и тежки метали, които са в повече в някои региони. Така, през мазнините от рибата – те влизат и в нас. Има и цели зачеркнати видове. Риба тон например се забранява на много места, защото събира много живак.
Така изследванията са показали, че единственият безспорен препарат от този тип е Амакор – еталонен за безопасност и е ефективност. А новрежкото рибено масло има сертификат за липса на токсичност. Но не всяко, а конкретно това с 990 мг в капсула.
Учените намират и пряка връзка между физиката и психиката. Ето пример:
Хроничната умора и рязкото губене/ненатрупване на мускулна маса, които са смятани за психологически проблем и могат да пререснат дори в заболяване на мозъка и душата, идват и от скрит дефицит на желязо. Какъв по-точно е проблемът? Той е в процента трансферин в кръвта, защото през желязото веществата преминават в различни форми. Дефицитът на желязо често е свързан и с дефицит на тестостерон.
И още нещо поразително. Отричан от мнозина холестеринът е отговорникът в организма за красотата и баланса на хормоните – ниското му ниво е показател за ниско ниво желязо, оттам за проблеми с транспортирането по кръвта и оттам – удари в различните органи.
Понякога това идва и от генетична мутация на щитовидната жлеза – Т4 не се превръща в Т3 и се объркват или недостигат хормоните, чиято гара-разпределителна и диспечер е този орган.
По тази причина експертите съветват:
Всяка година трябва да си правим общ анализ на кръвта – пълни изследвания.
ПСИХОЛОГИЧЕСКИЯТ ЛАЙФХАК Е:
НИКОЙ ВИТАМИН, ХОРМОН, ДОБАВКА НЕ МОЖЕ ДА НИ ПОПРАВИ, АКО НЯМАМЕ ВОЛЯ ДА ПРОМЕНИМ НАЧИНА СИ НА ЖИВОТ.
Михаил Първанов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Днес постепенно ще започнете да преминавате към