През последните около две години Facebook полага големи усилия да защити повече данните на потребителите и тяхната комуникация в опит да спечели отново тяхното доверие.
Всичко това обаче предизвиква недоволството на институциите по света, предава Vesti.bg.
Сега правителствата на САЩ, Великобритания и Австралия искат Facebook да спре с усилията си да криптира цялата комуникация на потребителите, съобщава онлайн изданието CNET.
Представители на трите правителства са изпратили писмо до Марк Зукърбърг, в което описват своите предложения. Освен това Департаментът по правосъдие на САЩ постави искането към Facebook официално, като дава повече подробности за притесненията на институциите.
Основният проблем според тях е, че пълното криптиране на Facebook, включително плановете за криптиране на цялата комуникация от потребител до потребител, пречи на разследванията срещу престъпници. Те дават за пример, че платформите на компанията се използват за тероризъм, намеса в избори и дори за сексуална експлоатация на деца и разпространение на детска порнография.
Затова институциите искат от Facebook съдействие и да осигури на разследващите "законен достъп до съдържание в четим и използваем формат". На практика това би означавало Facebook да осигури "врата" за директен достъп до данните, като идеята е те да се използват само с нужните съдебни разрешния и при съответен контрол и мониторинг.
"Криптирането вече защитава съобщенията на над милиард души всеки ден. То се използва все повече в комуникационната индустрия и в много важни сектори на икономиката.
Строго против сме опитите на правителствата да си осигуряват достъп, защото това ще подкопае поверителността и сигурността на хората навсякъде", казва Facebook в свой коментар по темата.
Компанията допълва, че полага усилия да намери необходимия баланс и се консултира с много експерти по защита на децата, с представители на правителства и други технологични компании. Тя обаче не иска да се отказва от плановете си да криптира напълно всичките си платформи.
През 2016 г. Apple се оказа в подобна ситуация, след като отказа да съдейства за отключването на iPhone на заподозрян. Тогава компанията имаше доста дълги спорове с институциите и затегна защитите на данните още повече.
Сега Facebook е на път да бъде поставена в подобно положение, но този път с международен натиск. Освен това компанията има и друг проблем, след като съдът на ЕС реши, че когато даден коментар или публикация, които нарушават правилата на ЕС, трябва да бъдат изтрити, то те трябва да се изтриват напълно от платформата за всички потребители, а не само за тези в Европа.
Снимка: EPA/БГНЕС
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Лидерът на "Има такъв народ" Слави ...
Кино Нова 01 декември 23:50ч.
Режисьор: Брайън Кърк
В ролите: Чадуик Боузман, Сиена Милър, Тейлър Кич