11.01.2019 19:51

25-годишен либийски дълг от петролни находища стои зад задържания кораб

Видян 6700 пъти | Коментари 0
Гласували 3 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

  Находища на черно злато в либийските градове Морзук и Гадамеш, открити при сондажи и проучвания на държавната българска фирма Булгаргеомин в периода 1980-1986г. са истинският мотив за ареста на плавателното средство. Става дума за пертол на стойност над  5 млрд. долара, с участие на българската държава.


Танкерът, който от ноември 2017 г. е задържан на пристанището в Бургас по искане на Булгаргеомин, премина във владение на българското дружество в края на декември. От фирмата са категорични, че смяната на флага на либийския танкер е законосъобразна и вече показаха в своя защита решение от Върховния съд в Либия, който още през 2004 г. постановява либийците да изплатят на Булгаргеомин сумата от 9 млн. долара плюс натрупаните лихви. Към днешна дата дълговете на джамахирията към българската фирма са около 20 млн. долара.


През 80-те България инвестира $ 170 млн. чрез външнотърговското си дружество Булгаргеомин, която след промените преминава в частни ръце.


Историята с дългогодишния борч на Либия започва през 1979 г., когато Тодор Живков и Муамар Кадафи договарят България и Либия съвместно да проучват добив на нефт в либийската пустиня. На 18 април 1979 г. Живков изпраща в арабската страна министърът на металургията и минералните ресурси Стамен Стаменов, който подписва споразумение за съвместно търсене, проучване и добив на нефт край градовете Гадамеш и Морзук в Южна Либия.


Договорът е за срок от 25 години, като според контракта разходите по проучвателната програма са изцяло за сметка на България. Според договорката, нашата страна трябва да получи 15% от стойността на добития нефт. В Либия са изпратени 60 наши инженери и над 850 работници.


В периода 1980-1987 г. българите извършват общо 68 сондажа в Либия, като откритите извлекаеми нефтени и газови залежи и запаси в Гадамеш и Морзук са на стойност над 5,8 милиарда долара. Според договора, 15% от откритите залежи остават за България, тоест нефт и газ на стойност 882 милиона долара.


Падането на Живков от власт и настъпването на промените в България обаче рязко променят ситуацията в Либия. В смутното време на смяна на режима, либийците решават, че могат да подминат  България и сами да експлоатират откритите от родните инженери и с платена от нас техника нефтени залежи.


Либийците саботират опита на България да сключи договор с канадската компания Хъски, която да експлоатира находищата. След това, през 1994 г., България намира друга канадска компания като инвеститор – Канадиен оксидентал. Канадците водят тригодишни преговори с Либия, преди да получат становище от Муамар Кадафи, че сделката за преотстъпването на находищата в Гадамеш и Морзук няма да се осъществи.


Бившият изпълнителен директор на Булгаргеомин Георги Раковски си спомня, че след 1991 г. либийските власти организират атака срещу фирмата, като целта е тя да се откаже от най-доходоносния си актив.


Едно от действащите лица е Абдуллах Ал Сануси, който  от 2011 г. е в затвора в Бенгази в очакване на съдебен процес за престъпления срещу човечеството. Той е дългогодишен шеф на вътрешното разузнаване на Либия и дясна ръка на Кадафи.


Под  натиска на същия този Абдуллах Ал Сануси, през 1994 г. Либия завежда дела срещу Булгаргеомин в Триполи и предявява претенции за $ 10 млн.  за нарушение на споразумението между двете страни за нефтените находища. Ал Сануси едва ли е действал без санкция от самия Кадафи, раказва Раковски, цитиран от столичен седмичник. Либийците обаче губят делото, той като нямат никакви правни основания. Така на 1 април 1995 г. Първоинстанционния съд в Триполи с председател Салим Фарис осъжда Либия да заплати на българското държавно дружество сумата от 1,2 млн. либийски динара. През 2004 г. Върховния съд в Либия се произнася окончателно по търговското дело, като присъжда три парични обезщетения на Булгаргеомин за общата сума от приблизително 9  млн. долара.


7 месеца преди Върховния съд в Либия да се произнесе в полза на българската страна, арабите гонят незаконно Булгаргеомин от Либия. С решение на Генералния народен комитет по икономиката, чрез което се премахна и анулира клона на българското дружество в Либия, е отнета възможността на държавната фирма да се защитава по правен и съдебен ред на територията на либийската държава.


През 2013 г., след серия от безплодни опити да се стигне до решение на проблема, държавната Булгаргеомин е приватизирана с договор, подписан от синдика на дружеството Христина Стамова. Новите собственици плащат над 2 млн. евро за активите на държавната фирма и предявяват претенции към Либия. Така се стига и до настоящия скандал с кораба. В края на 2018 г. либийският танкер Бадр е арестуван на пристанището в Бургас по искане на Булгаргеомин заради огромния дълг на либийците към фирмата, който те отказват да платят въпреки влязлото в сила окончателно решение и спрямо международното търговско право.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

 Започва предпроизводството на първия BMW Neue Klasse EV

Започва предпроизводството на първия BMW Neue Klasse EV

BMW обяви, че предсерийните екземпляри на ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.

Трезорът 2021 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 58 мин

Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет

виц на деня

Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.

- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…

- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.

- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!

към хороскоп хороскоп

водолей