Арменският министър-председател Никол Пашинян свиква извънредно заседание на Съвета за сигурност рано във вторник, за да разработи допълнителни "контрамерки" след ескалацията на военните действия по границата с Азербайджан.
"Пред лицето на агресията срещу суверенната територия на Република Армения беше взето решение да се отправи официално обръщение към Руската федерация с цел прилагане на разпоредбите на Договора за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ, както и към Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) и Съвета за сигурност на ООН", обяви правителството в Ереван след заседанието за национална сигурност, председателствано от Пашинян.
Армения все още не е подала никакви официални жалби и все още не е ясно какъв вид помощ иска да получи. И Русия, и Армения са част от ОДКБ - пакт за взаимна отбрана, аналогичен на ръководения от САЩ блок на НАТО, съставен от шест бивши съветски републики, включително Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Москва и Ереван имат и отделен Договор за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ, чиято 25-годишнина бе отбелязана на 29 август.
По-рано Пашинян проведе отделни телефонни разговори с руския президент Владимир Путин и френския президент Еманюел Макрон относно "провокативните, агресивни действия на азербайджанските въоръжени сили срещу суверенната територия на Армения"
Арменското министерство на отбраната заяви, че към 4:00 ч. сутринта във вторник ситуацията по границата остава "изключително напрегната", като продължава азербайджанският артилерийски и минометен обстрел, както и удари с дронове, за които се твърди, че са насочени срещу "военна и гражданска" инфраструктура в Армения.
Азербайджан твърди, че обстрелът е провокиран от Армения, а Министерството на отбраната в Баку обвинява арменските "саботьори", че през уикенда са минирали пътища и инфраструктура от азербайджанската страна на границата, което е довело до неуточнен брой военни жертви. Баку също така осъди като "фалшиви" съобщенията за "пълномащабно нахлуване" на Азербайджан на арменска територия, заявявайки, че само отговаря на "арменските провокации".
Армения и Азербайджан са в противоречие, откакто обявиха независимост от Съветския съюз, най-вече заради Нагорни Карабах, който се намира в Азербайджан, но е с преобладаващо арменско население. В началото на 90-те години арменците надделяват, установявайки контрол над по-голямата част от анклава и териториите, които го свързват с Армения.
През септември 2020 г. Баку започна кампания за възстановяване на територията с помощта на доставени от Турция дронове. Примирието, сключено с посредничеството на Москва, оставя половината от Нагорни Карабах населена с арменци и охранявана от руски миротворци, докато всички останали територии, контролирани преди това от Ереван, са върнати на Баку.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Цигански неволи .............
Коледата на провинциална Катания в бедна ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет