665 000 гости са пренощували в българските балнеологични хотели и са се възползвали от техните процедури, съобщи министърът на туризма д-р Илин Димитров на откриването на Деветия конгрес на Българския съюз по балнеология и СПАтуризъм, който се проведе на 13 и 14 септември в Сапарева баня.
За първите 8 месеца от началото на 2022 г. в местата за настаняване в община Велинград са се регистрирали над 197 хил. туристи, в община Хисаря – над 88 хил., община Разлог – 86 хил., община Сандански – над 75 хил., община Троян – 49 хил., община Павел Баня – над 38 хил., община Гърмен с над 34 хил., община Сапарева Баня – над 31 хил., община Девин – 30 хил., община Кюстендил – 14 хил., община Вършец – 13 хил., община Минерални бани с над 9 хил. туристи. Данните, изнесени от министъра са от национаната система ЕСТИ на неговото ведомство.
Засега с бавни темпове навлизат двете новости в бранша, на които се разчита да го раздвижат и да му донесат повече посетители и повече приходи.
Едната е въведената възможност да се използват ваучери, които работещите получават от работодателите като част от възнаграждението си, която беше анонсирана първо на Българските туристически награди, организирани от списание Гранд хотели с партньорството на 19 минути на 14 юни от тогавашния министър на туризма Христо Проданов, БСП, който също присъстваше на откриването на форума.
Тази политика в полза на здравето на нацията, освен на туристическия бранш, се подкрепя и от служебния министър в сектора.
Другата е извоюваната възможност за осигуряване на гости от Германия – пазар, на който като дестинация през последните години бележим, за съжаление, сериозен спад, а беше най-големият за нашата страна. Става въпрос за договори с тамошните здравни каси и осигурителни институти. От навлизането на туристи от Германия се очаква да се промени балансът в спатуризма у нас, който се използва най-вече от българите – във водещата в бранша община Велинград например те са 98%, сочат данните.
Проблем за сектора е липсата на пари дори в Плана за възстановяване, изготвен от кабинета Петков – Нинова, предназначени за поддържане на сега използваните минерални извори. Те се експлоатират 50 – 70 години и има огромна и належаща нужда от реконструкция на инсталациите, на тръбите, които отвеждат водата в курортните градове, не само за хотелите. От предвидените в Плана близо 340 000 000 лв., вместо за наличните – само в София са 53 извора и още стотици в цялата страна, парите ще отиват за разработки за използване на нови източници за отопление, без да е ясно какво става със старите многофункционални.
Ето и конкретен пример как стоят нещата с най-горещата вода в цяла Европа, с единствения гейзер в континенталната й част – извора в Сапарева баня, който се запуши, а на кабинета Петков – Нинова му се досвидяха 110 000 лв. или 0,001% за спешна помощ, от която имаше нужда още през март от общо необходими 800 000 лв. за цялостната рехабилитация на безценното находище.
Наталия Каменова
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Американски финансист и инвеститор е ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет