Китайските производители на автомобили продават повече автомобили в световен мащаб от американските си колеги за първи път през 2023 г., според доклад, публикуван от изследователя JATO Dynamics.
Данните показват, че китайските марки, водени от базираната в Шънджън BYD, са продали 13,43 млн. нови автомобила през миналата година, докато американските марки са продали около 11,93 млн. Японските марки "запазват силни позиции", като водят с 23,59 млн. продажби в световен мащаб.
В доклада се посочва също, че ръстът на продажбите на компаниите с китайски произход е надхвърлил този на САЩ, като се е увеличил с 23 % спрямо предходната година, в сравнение с 9 % ръст за американските фирми.
Небрежността на старите производители на автомобили, която доведе до постоянно високи цени на автомобилите, неволно насочи потребителите към по-достъпни китайски алтернативи", казва Фелипе Муньос, старши анализатор в JATO.
"Тъй като цените на автомобилите продължават да се покачват на други места, китайските автомобилни марки се възползват от тази тенденция, за да набират пазарна сила с много по-бързи темпове", обясни той.
Според доклада пазарният дял на китайските автомобилни марки рязко се е увеличил в региони като Близкия изток, Евразия и Африка, като същевременно е отбелязал ръст в Латинска Америка и Югоизточна Азия. Китайските автомобилни марки са увеличили дела си и в развитите икономики, включително в Европа, Австралия, Нова Зеландия и Израел.
Компактният седан на BYD, Qin, е най-популярният китайски модел, според доклада на JATO.
Докато китайският вътрешен пазар показва "признаци на забавяне", производителите в страната търсят "източници на растеж в чужбина".
Китайските марки вече са успешни в развиващите се икономики благодарение на политиките за по-лесен достъп, по-ниските търговски бариери и по-високата чувствителност на потребителите към цените, показва докладът.
През 2023 г. в развиващите се икономики ще бъдат продадени над 17,5 милиона нови автомобила. Това е повече от общия обем на продажбите в САЩ или Европа през годината", посочи Муньос.
Докладите добавят, че този ръст е постигнат въпреки нарастващото търговско напрежение между Китай и Запада и други фактори, като високите лихвени проценти и повишаването на цените на автомобилите.
Тази седмица ЕС наложи на китайските производители на електрически превозни средства (ЕПС) големи мита в размер до 38 %. Пекин предупреди, че в отговор на тези мита ще се насочи към авиационния и селскостопанския сектор на блока. Ходът на Брюксел последва действията на САЩ, които увеличиха четирикратно митата върху китайските електромобили до 100 %.
През уикенда Тюркян също обяви допълнителни мита от 40% върху превозните средства от Китай, което предизвика силни критики от страна на Пекин, който призова Анкара незабавно да премахне дискриминационните мита.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Американски финансист и инвеститор е ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!