САЩ е наредил на един от най-големите производители на полупроводници в света - тайванската компания TSMC - да спре износа за китайски клиенти на усъвършенствани чипове, използвани в приложения за изкуствен интелект, съобщи Ройтерс.
Запознат с въпроса е заявил пред изданието, че Министерството на търговията на САЩ е изпратило писмо до TSMC, с което нарежда да се ограничи износът на някои сложни чипове с размер 7 нанометра (nm) или повече, предназначени за Китай. Ограниченията върху полупроводниците, които захранват ускорители за изкуствен интелект и графични процесори, влизат в сила от 11 ноември.
Според доклада заповедта идва само няколко седмици, след като TSMC уведоми САЩ, че един от нейните чипове е бил открит в процесор за изкуствен интелект на Huawei.
Миналия месец източници на Ройтерс съобщиха, че TSMC е спряла доставките за базираната в Китай фирма Sophgo, след като нейният чип е съвпаднал с този, открит в процесор за изкуствен интелект на Huawei.
През 2019 г. китайският телекомуникационен гигант Huawei беше поставен под търговските ограничения на САЩ на фона на твърдения, че улеснява шпионажа. Включването в списъка означава, че доставчиците на Huawei трябва да получат специални лицензи, за да доставят каквито и да било стоки или технологии на компанията.
Двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай, през последните години се борят за доминация в ключови технологични области, включително полупроводници. Вашингтон затегна контрола върху износа, който не позволява на китайските фирми да купуват определени американски компоненти, позовавайки се на рискове за националната сигурност.
През 2020 г. Доналд Тръмп, който тогава изпълняваше първия си мандат като президент на САЩ, забрани износа на оборудване, използвано за производство на съвременни полупроводници, за Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), най-големия производител на чипове в Китай. През 2022 г. забраната беше разширена, за да обхване всички държавни фабрики за чипове в Китай и да отреже китайските фирми от определени чипове, произведени навсякъде по света с помощта на американски инструменти.
Китай многократно е критикувал ограниченията на износа, твърдейки, че те противоречат на световно признатите пазарни правила. Говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг заяви, че санкциите на Вашингтон надхвърлят концепцията за национална сигурност и разрушават веригите за доставки.
Тайванската компания TSMC е водещият световен производител на съвременни компютърни чипове, като произвежда около 90% от световните доставки на най-модерните полупроводници. През март 2023 г. бившият съветник по националната сигурност на САЩ Робърт О'Брайън предупреди, че Вашингтон ще бъде готов да унищожи тайванските заводи за полупроводници, ако се наложи, за да предотврати попадането им в ръцете на Китай.
Официално САЩ се придържат към политиката „Един Китай“, според която Тайван - който се самоуправлява от 1949 г., но никога не е обявявал официално независимост от Пекин - е неразделна част от китайската територия. Пекин категорично се противопоставя на сътрудничеството между Вашингтон и Тайпе, което разглежда като нарушаване на суверенитета си и намеса във вътрешните си работи.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
По искане на Европейската прокуратура в ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.
- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…
- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.
- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!