10.12.2024 09:23

1700 у нас без работа с краха на френски IT гигант

Видян 2959 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

 Логото на френския гигант Atos стои върху ЦУМ, а в сградата е единият от двата офиса на компанията, за която само у нас работят (в рамките на няколко различни дружества) около 1700 служители.


В световен мащаб, за Atos над 90 000 души. Това е една от водещите компании за дигитални услуги в Европа, отговорна за проекти, свързани с ядрената енергетика на родната си Франция, с НАТО, с Олимпийските игри и с дигитализацията на ЕС.Приходите ѝ през 2022 г. бяха 11 млрд. евро.



Акциите на същата тази компания за една седмица се сринаха с над 99% и така пазарната ѝ стойност падна под 200 млн. евро. Какво се случи? Това е един сюжет, в който има много политика и грешни мениджърски решения в период на гигантска технологична промяна.


Нездравословно бърз растеж


Atos се появява през 1997 г. след обединението на две други компании – Axime и Sligos. През 2000 г. се влиза и IT компанията на Philips – Origin. Фокусът твърдо е в IT услугите за европейския пазар.


През 2008 г. начело на Atos застава бившият изпълнителен директор на France Telecom Тиери Бретон. Този човек ще бъде отговорен за всички добри и лоши неща, които предстои да се случат на компанията.


Бретон решава, че само с рязко увеличаване на мащаба Atos ще може да отговори на нуждите на големите международни компании. През 2010 г. е придобита Siemens IT Solutions and Services и така продажбите с едно движение скачат от 5 млрд. евро на 8,7 млрд. евро. Следват още редица придобивания, от които знаково е това на Syntel през 2018 г.


Atos дават 3,4 млрд. долара за компанията, което е няколко пъти нейният годишен приход – този ход на Бретон е силно критикуван. На следващата година той напуска компанията. Извън бизнес средите, името му стана известно когато беше избран за еврокомисар, отговорен за вътрешния пазар. Кариерата му като такъв приключи през септември тази година с изненадваща оставка – и твърдения от негова страна, че Урсула фон дер Лайен е поискала за новия състав на ЕК Франция да предложи име, различено от неговото.


Гигант с глинени крака


Както отбелязва Le Monde в свой материал, времето на Бретон е белязано от големи стратегически грешки. Първата е, че Atos „проспиват“ революцията, която cloud системите правят в корпоративния IT свят. Основният бизнес на компанията е свързан с управлението на центровете за данни на клиентите – но в един момент става възможно същите тези клиенти просто да си поръчат капацитет от голям доставчик като Google или Amazon.


Тази рязка промяна на средата беше и причина IBM да отдели управлението на инфраструктура в Kyndryl, а HP – да продаде този бизнес на сегашната DXC Technology. Atos обаче си остават на свиващ се пазар. Не само това, но и за малко не купуват именно DXC през 2021 г. за 10 млрд. долара – намерение, което торпилира с 15% акциите.


Освен това, едва със скъпата покупка на Syntel те започват да гледат сериозно към аутсорсинга. В сферата на дигиталните услуги заплатите са основно перо и там Atos много изостава. Когато през 2020 г. компанията има 25 000 инженери в Индия, големият френски конкурент Capgemini вече е със 150 000.


Така не е изненада, че ако през 2015 г. двата основни доставчика на IT услуги в страната са с относително близки показатели, днес те са несравними. Capgemini има пазарна стойност от 35 млрд. евро, постигна най-добрите резултати в историята си през 2023 г. и успя напълно да се възползва от голямото търсене на дигитални услуги по време на пандемията. Atos в един момент имаше близо 5 млрд. долара дългове, а след Бретон се изредиха половин дузина изпълнителни директори.


Дългият път към спасението


В един момент компанията се раздели на две – Eviden (бизнесът с перспектива за растеж като киберсигурността) и Tech Foundations (старите IT дейности). Целта беше всяко звено да се управлява според своите нужди и евентуално да се търси стратегически инвеститори, но и това не донесе стабилизация.


Airbus искаха да придобият Eviden, а чешкият милиардер Даниел Кретински – Tech Foundations, но в крайна сметка до сделки не се стигна. Различните източници цитират различни фактори за това – от една страна, ръководните промени в Atos са водели до промени в преговорните позиции, но от друга и френската държава е имала сериозни опасения за това компания, изпълняваща договори по линия на националната сигурност, да попадне в чужди ръце.


Банка Credit Agricole отказа да рефирнансира задълженията на Atos през февруари тази година, а първото полугодие приключи с оперативна загуба от 1,7 млрд. евро при минус 434 милиона година по-рано. 2023 г. само по себе си приключи с 3,4 млрд. евро загуба. Това – на фона на очакване приходите да се свият със 100 млн. евро заради „влошаваща се бизнес среда“.


Така през лятото се стигна до споразумение с банките и облигационерите за преструктуриране на огромните дългове и осигуряване на финансиране. В рамките му близо 3 млрд. евро дълг се превръщат в дялово участие. Вдигането на капитала удари много силно по дребните акционери в Atos.


Според някои анализатори крахът на акциите в края на миналата седмица е свързан с решение на някои облигационери и кредитори да продават на пазара. Въпреки наглед катастрофалната ситуация, Atos продължава своята дейност и има план за преструктуриране, който предвижда значително намаляване на дълга – включително чрез продажбата на някои бизнеси.


Така не е случайно, че в X/Twitter и Reddit интересът към инвестиция в компанията расте. Част от него е meme-базиран – потребители купуват акции заради това, че познават Atos и са склонни да рискуват, за да видят как ще се развие нейното спасяване. Има обаче и инвеститори, които мотивират своята покупка с това, че IT гигантът е наистина твърде голям, за да бъде оставен от френската държава да фалира.


Факт е, че Париж обяви готовност да даде половин милиард евро за бизнеса със суперкомпютри на Atos. По-рано през годината бяха направени и други стъпки, които правят национализацията на стратегически направления от бизнеса възможно развитие. Правителствената криза във Франция обаче със сигурност ще забави целия процес.


Следващите месеци ще покажат накъде ще поеме Atos – към рестарт и нов растеж или към разпад и разпродажба „на парче“. За момента логото на компанията остава върху ЦУМ, а според данните за осигурените лица в компаниите в групата поне до края на септември не са правени значителни съкращения.


money.bg



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 29 декември 21:00ч.

Двойна игра

Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри

виц на деня

Има два типа хора. Аз избягвам и двата

към хороскоп хороскоп

рак