Доналд Тръмп сериозно планира да придобие Гренландия, полуавтономна територия на Дания, съобщи Ройтерс, като се позова на източници, запознати с мислите на новоизбрания президент на САЩ. Планът е част от усилията на Тръмп да разшири глобалното влияние на Америка и да осигури президентското си наследство, обяснява изданието.
Тръмп твърди, че контролът на САЩ над арктическия остров е императив на националната сигурност, и не изключва възможността да завземе територията със сила, ако се наложи. Бившият строителен предприемач за първи път изказа възможността за придобиване на Гренландия по време на предишния си мандат, като нарече потенциалното придобиване „голяма сделка с недвижими имоти“.
Досега идеята на Тръмп беше отхвърлена от сегашната администрация на президента на САЩ Джо Байдън, ЕС, Дания и правителството на самата Гренландия.
Поредните изявления на Тръмп обаче показват, че желанието му е „дълбоко вкоренена амбиция“, а не „мимолетно въображение“, пише Ройтерс в четвъртък.
Тръмп вижда в териториалното разширяване средство за създаване на трайно наследство, което ще се помни от поколенията, цитира изданието свои източници. За последен път САЩ се разширяват през 1959 г., когато Аляска и Хаваите стават 49-ия и 50-ия щат на САЩ по времето на тогавашния президент Дуайт Айзенхауер.
Неотдавна Тръмп говори и за превземането на Панамския канал и Канада.
Един от източниците е заявил пред агенцията, че е малко вероятно бъдещият президент да използва военна сила, за да получи контрол над Гренландия. Той обаче има сериозни намерения да използва други средства - включително да упражни дипломатически и икономически натиск върху Дания.
Гренландия, най-големият остров в света, се намира между Атлантическия и Северния ледовит океан. На него се намира голяма военна база на САЩ и е разположен на най-краткия път от Северна Америка до Европа. Територията ѝ е по-голяма от тази на Мексико, но в нея живеят по-малко от 57 000 постоянни жители. Островът получава право на глас от Копенхаген през 1979 г.
Значението на Гренландия нараства благодарение на богатите ѝ природни ресурси, включително редкоземни минерали. Тъй като изменението на климата прави Арктика по-достъпна, нейният потенциал за експлоатация на ресурсите и възникващите морски пътища привличат повишено внимание от страна на световните сили, включително Китай и Русия.
Москва се стреми да запази Арктика стабилна, заяви в четвъртък руският посланик в Дания Владимир Барбин.
В публикация в Telegram дипломатът написа, че „опитът за укрепване на националната сигурност на САЩ за сметка на други държави... ще бъде взет предвид от Русия при военното ѝ планиране“.
Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия и бивш президент Дмитрий Медведев определи плановете на Тръмп като „прекалено ексцентрични и ексцентрични - и напълно неприложими“.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 19 януари 21:00ч.
Режисьор: Майк Елиът
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Елън Холман Валина Ресков Лу Фериньо
Във Фейсбук:
- Здравейте група! Пия билката шафран, но не знам за какво помага
Коментар:
- И аз пия ракия - без да знам за какво помага...от 36 години, най-редовно без да пропускам вечер...