Цените на петрола продължиха да се покачват за трети пореден ден в понеделник, като цената на суровия петрол тип „Брент“ надхвърли 81 долара за барел и достигна четиримесечен връх. Повишението идва, тъй като търговците смятат, че последните санкции на САЩ, насочени срещу руския износ на петрол, могат да нарушат доставките за големи купувачи като Китай и Индия.
Фючърсите на световния бенчмарк суров петрол тип „Брент“ поскъпнаха с близо 1,5% до 80,6 долара в сутрешната търговия в понеделник, след като в петък преминаха 80 долара за барел за първи път от октомври насам. Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) също скочи с повече от 1,5% до 77,7 долара, достигайки четиримесечен връх. И двата бенчмарка са поскъпнали с над 6% от 8 януари насам, сочат данните.
В петък САЩ представиха „мащабен“ нов кръг от санкции срещу Русия, наложени в координация с Обединеното кралство. Мерките са насочени към двама големи руски производители на петрол - „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“ - и свързаните с тях субекти и включват ограничения за 183 кораба, участващи в транспортирането на руски суров петрол.
Анализаторите прогнозират, че ограниченията могат да доведат до рязко намаляване на руския износ на петрол и да накарат Китай, най-големия вносител на петрол в света, и Индия, третия по големина, да се снабдяват със суров петрол от алтернативни региони като Близкия изток, Африка и Северна и Южна Америка. Очаква се тази промяна да доведе до повишаване на световните цени и на разходите за транспорт.
В понеделник Goldman Sachs заяви, че обявяването на последната серия санкции засилва мнението ѝ, че цената на сорта Brent може да се повиши допълнително и да надхвърли диапазона 70-85 долара за барел в близко бъдеще, съобщи Ройтерс.
Според инвестиционната банка корабите, към които са насочени санкциите, са превозвали 1,7 млн. барела петрол на ден през 2024 г., което представлява една четвърт от износа на Русия, като по-голямата част от него е суров петрол.
Ройтерс цитира анализатори на RBC Capital Markets, които подчертават логистичните предизвикателства пред потоците от суров петрол, породени от санкциите. Много от танкерите, засегнати от последните ограничения, са били използвани за транспортиране на руски петрол до Индия и Китай, след като Русия пренасочи доставките си на суров петрол към Азия в отговор на забраната за морски петрол, наложена от Запада през 2022 г. Съобщава се, че някои от тези плавателни съдове са превозвали и петрол от Иран - друга държава, която е обект на санкции.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 19 януари 21:00ч.
Режисьор: Майк Елиът
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Елън Холман Валина Ресков Лу Фериньо
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!