Индия, третият по големина вносител на петрол в света, не очаква да прекъсне покупките си на петрол от Русия през следващите два месеца, въпреки последните мерки на САЩ и Обединеното кралство срещу енергийния сектор на Москва. Високопоставен правителствен служител заяви пред Ройтерс, че танкерите, санкционирани от САЩ, имат право да разтоварват суров петрол до март.
„Пазарът очаква Русия да отговори на санкциите. Русия ще намери начини да достигне до нас“, заяви неназованият служител, цитиран от Ройтерс.
Индия и най-големият потребител на петрол в света - Китай, сега „претърсват света за доставки на суров петрол“, тъй като се подготвят за прекъсване на доставките от Москва.
В понеделник Блумбърг и Ройтерс съобщиха, че китайските и индийските рафинерии оценяват въздействието на новите санкции и обмислят варианти за снабдяване със суров петрол от Западна Азия, Северна и Южна Америка и Африка.
В понеделник Пекин отново изрази несъгласието си с едностранните санкции на САЩ. Говорителят на Министерството на външните работи Гуо Дзякун заяви: „Китай се противопоставя на това САЩ да надхвърлят концепцията за национална сигурност и да нарушават и ограничават нормалния икономически и търговски обмен“, като добави, че Пекин се противопоставя на „незаконните едностранни санкции и юрисдикцията с дълги ръце, които нямат основание в международното право“.
Обширните мерки на Министерството на финансите на САЩ и правителството на Обединеното кралство, обявени в петък и определени като най-строгите до момента, са насочени към двама големи руски производители на петрол - „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“ - заедно със свързаните с тях лица и включват ограничения върху 183 плавателни съда, участващи в транспортирането на руски суров петрол.
В отговор на този ход Москва заяви, че той „представлява опит за нанасяне на щети на руската икономика на всяка цена, дори с риск от дестабилизиране на световните пазари“.
Новите санкции предизвикаха скок в цените на суровия петрол, което може да окаже въздействие върху икономиките в целия свят, но най-вече върху Индия и Китай, тъй като те зависят от вноса на петрол. Световният бенчмарк за суров петрол Брент поскъпна над 81 долара за барел в понеделник, след като през предходната сесия се повиши с близо 4%.
Citigroup изчисли, че до 30% от така наречения „сенчест флот“ от танкери на Русия може да бъде засегнат, което потенциално може да наруши доставките на до 800 000 барела на ден. Въпреки това действителните загуби може да са по-малко от половината от това количество, добави тя. Вишну Варатан, ръководител на отдел „Икономика и стратегия“ в Mizuho Bank Ltd, заяви пред Bloomberg, че „руският петрол може да се влее в световните доставки въпреки санкциите - ход, който е бил повтарян многократно“.
Goldman Sachs запази прогнозата си за доставките на руски петрол, като предположи, че по-ниските цени могат да стимулират продължаването на покупките.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 19 януари 21:00ч.
Режисьор: Майк Елиът
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Елън Холман Валина Ресков Лу Фериньо
-Какво прави феминистката, когато чуе хубав виц?
-Смее се под мустак…